Foto: MattWright [Public domain], via Wikimedia Commons

Ostrov, na ktorom sa zastavil čas.

Aj vy ste vždy túžili po tom, že sa jedného dňa ocitnete v raji? Prezradíme vám tajomstvo. Takéto miesto na Zemi skutočne existuje. Panenská príroda nepoznačená vzdialeným moderným svetom a dokonca aj domorodci stále žijú spôsobom, ako pred 150 rokmi. Má to však jeden háčik. Ostrov Niihau je pre „tých z vonku“ prakticky zakázaný. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Celé toto dobrodružstvo začalo dávno v roku 1864, kedy sa rozhodla bohatá dáma Elizabeth Sinclair odkúpiť najsevernejší z Havajských ostrovov. Celý tento obchod prebiehal medzi ňou a kráľom Kamehamehaom V. Ostrov prevzala do svojho vlastníctva po zaplatení necelých, v prepočte 9000 eur. No súčasťou daného obchodu bol aj sľub. Elizabeth kráľovi sľúbila, nech sa deje čokoľvek, bude konať pre dobro ostrova a pôvodných ľudí, ktorí na ňom žijú.

Je tu rok 2019 a ostrov Niihau naďalej vlastnia a spravujú jej potomkovia, Bruce a Keith Robinson. Vďaka snahe tejto rodiny sa za vyše 150 rokov podarilo toto miesto udržať v stave, ktorým fungovalo za čias spomínaného kráľa. Niet pochýb o náročnosti tejto úlohy. Moderný svet a globalizácia dokážu tradície veľmi jednoducho priviesť do zabudnutia.

V minulosti bol prístup cudzincov na ostrov povolený a taktiež aj ich kontakt s domorodcami. No nakoľko sa približne v polovici 20. storočia objavila hrozba infikovania domorodcov detskou obrnou, vstup turistov bol na ostrov striktne zakázaný. Po mnoho rokov boli preto jedinými ľuďmi na ostrove len domorodci, príslušníci rodiny Robinson a ľudia s pozvaním od rodiny. Výnimku nedostali ani len svetové celebrity.

Foto: Francis Sinclair (1833-1916) [Public domain], via Wikimedia Commons

Na ostrove nenájdete vymoženosti, ktoré sú pre nás samozrejmosťou, ako sú cesty, obchody, kanalizácia či polícia. No aj napriek tomu je väčšina ľudí žijúcich na tomto ostrove schopná komunikovať tradičným Niihau dialektom a v anglickom jazyku. Niektorí dokonca dokážu hovoriť troma jazykmi. V takom prípade ide prevažne o deti a študentov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 赤澤かおり Kaori Akazawa (@akalohasunny),

Jediným mestečkom na celom ostrove je Pu’uwai. Tvorené je domovmi obyvateľov a školou. Tie fungujú na základe energie získanej prostredníctvom slnečných kolektorov. Verejná doprava neexistuje. Na ostrove je len niekoľko áut a zopár bicyklov. I napriek tomu, že ide o starovekú kultúru, žijú ňou prakticky moderní ľudia. Tí majú na rozdiel od cudzincov možnosť kedykoľvek a kamkoľvek vycestovať. To má ale za následok pokles počtu trvalých obyvateľov.

Rodina mala dokonca snahu o vytvorenie miesta, ktoré by poskytovalo spôsob, akým by si domáci dokázali zarobiť peniaze na nákup nevyhnutností z iných ostrovov. Preto vytvorili ranč, na ktorom sa ľudia starali o dobytok, spracovávali uhlie či med získaný na ostrove. Vedenie takéhoto projektu bolo však veľmi náročné a nevýnosné. Preto sa ho napokon rozhodli ukončiť.

Foto: USGS [Public domain], via Wikimedia Commons

Medzi spôsoby obživy a získavanie peňazí patria v dnešných dňoch primárne dve činnosti. Lov rýb a tvorenie šperkov príznačných práve pre tento ostrov. Vyrobené sú z drobných mušličiek, ktoré sa nachádzajú na plážach a následne sa špeciálnym spôsobom zošívajú. Hodnota takéhoto šperku sa pohybuje v tisíckach dolárov a pôvodnú techniku výroby poznajú len ženy z Niihau.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mea Kāhiko (@mea_kahiko),

Ak by ste túžili navštíviť toto čarovné miesto, máte dvere otvorené. Od roku 1987 majitelia ostrova poskytujú pre turistov výlety helikoptérou. Ten vás vysadí na pláži a počas približne 3,5 hodinového pobytu máte možnosť robiť čokoľvek. Opaľovať sa, šnorchlovať alebo preskúmať okolitú prírodu. Ale kontakt s domorodcami je v každom prípade zakázaný. Jednu osobu bude takýto výlet stáť približne 380 eur.

Uložiť článok

Najnovšie články