reprofoto: Youtube

Havajský ostrov bol úplne zaplavený a vymazaný z povrchu zemského. To môže byť tragickou predzvesťou aj pre ďalšie.

Pre tento ostrov to bola iba otázka času, no ten práve nastal. Havajský ostrov úplne zmizol pod morskou hladinou. Môžu za to klimatické zmeny a predpokladá sa, že nebude jediný.

Východný ostrov, nachádzajúci sa na súostroví Havaj, postihol tragický koniec. Satelitné snímky uverejnené tento týždeň ukazujú, že celá táto oblasť bola zaplavená a zničená silnými búrkami v dôsledku hurikánu Walaka. Jeden z najintenzívnejších tichomorských hurikánov bol v tomto regióne zaznamenaný začiatkom mesiaca.

Naznačuje to, že podobné malé a nízko položené piesočné ostrovy, by mohol postihnúť rovnaký osud a mohli by teda postupne zaniknúť v dôsledku ničivých ostrovných búrok. Tie súvisia s klimatickými zmenami, ktoré na našej planéte prebiehajú. Príčinou vzniku hurikánov sú najmä rastúce hladiny morí a oceánov a čoraz teplejšie počasie.

Východný ostrov spolu s ostrovom Tern predstavoval domov pre ohrozené morské korytnačky karety obrovské alebo vzácne druhy tuleňov. V dôsledku toho, že sa tento ostrov nachádza pod hladinou mora, nemôže ďalej poskytovať týmto živočíchom podmienky pre život. Presná miera ohrozenia voľne žijúcej zvery v tejto oblasti ešte nie je známa, no predpovede sú alarmujúce.

foto: en.wikipedia.org

Napriek tomu, že Východný ostrov bol iba 1 kilometer dlhý a 120 metrov široký, bol druhým najväčším ostrovom vo French Frigate Shoals. Je časťou národnej pamiatky Papahanaumokuakea, ktorá bola v roku 2006 zaradená medzi chránené.

„Pravdepodobnosť takýchto udalostí stúpa s klimatickými zmenami,“ hovorí Chip Fletcher z University of Hawaii. V júli viedol výskum, v ktorom sa snažil zachytiť tento ostrov zábermi pomocou dronu. Môžete ich vidieť v tomto videu.

Výskumníci tvrdia, že toto je iba začiatok negatívnych zmien, ktoré našu planétu čakajú. Očakáva sa, že tento miznúci ostrov nebude ojedinelým a postupne takýto nepriaznivý osud čaká aj ďalšie.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )