Foto: NASA

Ukázalo sa, že za to môže človek. A neveští to nič dobré.

O Golfskom prúde ste už pravdepodobne počuli. Avšak hovorí vám niečo Západný príhon, známy aj ako prúd Západných vetrov? V angličtine je označovaný ako The Antarctic Circumpolar Current (ACC) a ide o najsilnejší prúd na Zemi. Ako vysvetľuje magazín Earth, obklopuje Antarktídu a podľa pozorovaní sa zrýchľuje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozorovania z uplynulých desaťročí jasne ukazujú, že Západný príhon sa zrýchľuje. No vedcom to poriadne vŕtalo v hlavách, pretože nemali odpoveď na otázku, či za to môže globálne otepľovanie a teda činy človeka, alebo je to prirodzený proces.

Nie je to len tak

Nová štúdia ukázala, že toto zrýchlenie skutočne súvisí s teplotou Zeme. Počas chladnejších období sa spomaľuje a naopak, keď jej teplota rastie, sa zrýchľuje. Earth prirovnal tento proces k termostatu.

Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Čo to znamená?

Doktorka Gisela Winckler, spoluautorka štúdie opísala, že ide o najsilnejší a najrýchlejší prúd na našej planéte. Označila ho za pravdepodobne najdôležitejší prúd klimatického systému našej planéty.

Zrýchlenie Západného príhonu súvisí s topením ľadovcov v Antarktíde, čo nie je vôbec dobrá správa. Hrozí stúpanie hladín morí. Zmeny v jeho rýchlosti môžu naznačovať zmeny v globálnom klimatickom systéme.

Uložiť článok

Najnovšie články