Foto: Unsplash

Je toto zviera jedovaté?

Na obrázku môžete vidieť najjedovatejšie zviera na našej planéte. Jed jedinej štvorhranky smrteľnej dokáže zabiť 60 ľudí. V prípade, ak vás popŕhli, čaká vás ukrutná bolesť, paralýza, šok, a v rámci niekoľkých minút môže dôjsť až ku smrti. Vo vode ju takmer miniete kvôli jej priesvitnému sfarbeniu. V oblastiach, kde sa vyskytuje (Austrália, Hawaii, Filipíny či Malázia) si dávajte pozor na výstražné tabule, ktoré vás upozorňujú na výskyt tejto medúzy vo vode.

Je toto zviera jedovaté?

Foto: Don F Becker, CC0, via Wikimedia Commons

Zelené užovky sa rozdeľujú na dva hlavné druhy: Opheodrys aestivus a Opheodrys vernalis. Vyskytujú sa na juhovýchode Spojených štátov a v severovýchodnom Mexiku. Hoci zafarbenie ich šupín vypovedá o tom, že by mohli byť nebezpečné, opak je pravdou. Tieto hady sú pre človeka úplne neškodné. Pri konflikte sa dávajú na ústup a lovia hlavne malé pavúky a hmyz.

Je toto zviera jedovaté?

Foto: Rodrigo Tetsuo Argenton, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Hoci pravdepodobnosť stretu s týmto pavúkom je v Európe malá, nie je nulová. Banánový pavúk (latinsky Aranha armadeira) dokáže do našich končín pricestovať práve vďaka dovozu banánov. Jeho uštipnutie je v 2,3 percentách prípadoch smrteľné - v prípade, že sa do vášho obehu dostane po uštipnutí dostatočné množstvo jedu, sprevádzať ho budú aj dlhé, ukrutné bolesti. Chvalabohu ale málokedy pavúk vstrekne dostatočné množstvo jedu na to, aby dokázal zabiť človeka. Protijed sa teda nepodáva vždy.

Je toto zviera jedovaté?

Ďalšou zo skupiny zvierat, ktoré sa farbou chránia a nie sú v skutočnosti jedovaté, je stromová žabka červenooká. Prirodzene ju nájdete v štáte Honduras či v severnej Kolumbii. Pre jej nenáročnú starostlivosť je obľúbenou žabkou pre chovateľov z celého sveta.

Je toto zviera jedovaté?

NPS photo - Bryan Harry, Public domain, via Wikimedia Commons

Na obrázku môžeme vidieť štvorzubca, ktorý je v Japonsku populárnou delikatesou. Na prípravu takto veľmi jedovatého zvieraťa ale musí mať reštaurácia osvedčeného fugu šéfkuchára, ktorý kvôli tejto licencii podstupuje 3-ročný výcvik. Jediná ryba dokáže zabiť 30 ľudí, čo znamená, že jej toxín je 1200-krát silnejší, než kyanid. V Európe a Británii je podávanie štvorzubca v reštauráciách nelegálne.

Je toto zviera jedovaté?

Foto: nomis-simon, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Mimozemsky vyzerajúci lemur Daubentonia madagascariensis, nazývaný tiež „aye aye“, vyzerá ako niečo z vašej nočnej mory. Vedci tohto primáta dlho považovali za vevericu. Cez to, že môže pôsobiť nebezpečne, je pre človeka prakticky neškodný v akomkoľvek zmysle. Živí sa hlavne orieškami či hmyzom. Podobne ako iné lemury, aj tento druh žije na Madagascare.

Je toto zviera jedovaté?

Foto: Richard Ling, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Homôľka sieťkovaná je druh smrteľne jedovatého morského slimáka. Podobne ako iné morské slimáky, aj tento druh sa živí lovením malých morských živočíchov. Jediný takýto slimák dokáže svojim jedom zabiť až 20 ľudí, a jeho tŕň prerazí i neoprénový oblek. Vyskytuje sa v rôznych častiach celého sveta. Pokiaľ teda uvidíte v morských vodách farebnú ulitu, určite ju nechytajte do ruky a nehrajte sa s ňou - môže vás to stáť život.

Je toto zviera jedovaté?

Foto: XLerate, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pozeráte sa na taipana menšieho, inak zvaného aj taipan útočný. Patrí medzi najjedovatejšie zvieratá našej planéty - jediná kvapka jeho jedu dokáže zabiť 100 dospelých mužov. Smrť prichádza už 45 minút po uštipnutí. Našou jedinou nádejou je jeho plachosť - chvalabohu sa tieto hady stránia osídlených oblastí a na ľudí útočia málokedy. V prirodzenom prostredí ho nájdeme v suchých oblastiach severovýchodnej a južnej Austrálie.

Aký najväčší rozdiel je medzi týmito dvoma hadmi?

Norman.benton, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, Glenn Bartolotti, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Asi najviac sa môžete pri návšteve americkej prírody zmiasť dvoma druhmi hadov, z ktorých je jeden jedovatý a jeho uštipnutie vás bude stáť návštevu nemocnice. Na ľavej strane je východná koralovka (hovorovo americká kobra), ktorej jed dokáže zložiť dospelého muža na niekoľko dní. Had napravo, korálovka sedlatá, je neškodný. Na rozoznanie slúži memorizačná báseň: "If red touches yellow, you are a dead fellow." (Ak sa červená dotýka žltej, je z teba mŕtvy muž.)

Je toto zviera jedovaté?

Foto: Alexander Vasenin, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tanierovka ušatá je jedným z najčastejšie objavujúcich sa druhov medúz. Nájdete ju takmer v každej časti sveta. Pre človeka je úplne neškodná - pri popŕhlení ledva cítite, že vás zasiahla. Vo vode sa s ňou teda o svoj život určite báť nemusíte.

Uložiť článok

Najnovšie články