Foto: TASR/AP - Michael Probst

Pivný festival je známy po celom svete.

V Mníchove sa po dvojročnej pauze začal svetoznámy pivný festival Oktoberfest. Podujatie na poludnie oficiálne otvoril starosta mesta Dieter Reiter narazením prvého suda. Už 187. ročník festivalu bude trvať do 3. októbra.

Pivo zdraželo

Oktoberfest tradične priláka zhruba 6 miliónov návštevníkov ročne. V dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 sa však v rokoch 2020 a 2021 neuskutočnil. Tento rok sa organizátori rozhodli s ním napredovať a Reiter sa v sobotu vyjadril, že „to bolo dobré rozhodnutie“.

Foto: TASR/AP – Michael Probst

„Som rád, že konečne môžeme spolu oslavovať,“ povedal bavorský premiér Markus Söder na otváraní Oktoberfestu. Tiež sa vyjadril k otázkam, či je vhodné ho usporiadať. „Máme za sebou dva-tri náročné roky, nikto presne nevie, aká bude zima, a my potrebujeme radosť zo života a silu,“ skonštatoval.

Na pivovarníkov i návštevníkov však v bavorskej metropole čaká netradičný ročník poznačený infláciou. Inflácia dosiahla v auguste v Nemecku medziročne 7,9 % a rekordných 9,1 % v 19 krajinách, ktoré používajú menu euro. Litrový krígeľ piva bude tento rok stáť 12,60 až 13,80 eur, čo podľa oficiálneho webu Oktoberfestu predstavuje nárast o približne 15 percent v porovnaní s rokom 2019.

Najnovšie články