Foto: gob.mx (Mexická vláda)

Do lotérie sa môžu zapojiť aj ľudia zo zahraničia.

Výhra v lotérii symbolizuje veľký finančný zisk, ktorý pri troche šťastia zmení danému človeku život. Mexická lotéria sa však oddelila od svetovej konkurencie, keďže do odmien zaradila aj niekdajší majetok narkobarónov vrátane luxusných domov, pozemkov či ostrovov.

Mexická vláda rozhodla, že po minulom roku, kedy bol súčasťou lotérie aj dom známeho narkobaróna Joaquina „El Chapa“ Guzmána, bude opäť obdarovávať ľudí zhabaným majetkom skorumpovaných politikov a obchodníkov s drogami.

Ilustračná snímka: Pixabay

Ako píše portál Vice, v lotérii, ktorá sa uskutoční 28. júna (utorok), bude tentokrát hlavnou cenou vila bývalého drogového bossa Amada Carilla Fuentesa. Fuentes bol často známy pod prezývkou „El Señor de los Cielos“, teda Pán nebies.

Vyhrať môžete luxusný dom aj pozemky

Úrady v Mexiku si po minulom roku uvedomili, že „zbaviť sa“ zhabaných pozemkov a nehnuteľností po skorumpovaných politikoch a drogových bossoch formou zaradenia jednotlivých objektov do bežnej lotérie je skvelým spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným.

Lístok do tejto súťaže stojí v prepočte 9,52 eur a najväčším lákadlom tohtoročnej verzie je dom, ktorý vlastnil Carillo Fuentes. Luxusná vila má hodnotu približne 4,5 milióna eur, obsahuje 9 spální, vínnu pivnicu, bar, veľký bazén, bočný dom pre ochranku a služobníctvo a ďalšie rôzne vymoženosti, ktoré si drogový kráľ 90. rokov mohol vďaka kriminálnej činnosti dovoliť.

Foto: Unsplash (pobrežie Mexika)

Carillova prezývka, Pán nebies, pochádzala z jeho typu prepravy drog. Vlastnil a prevádzkoval celú flotilu lietadiel, ktoré pašovali drogy do USA. Hoci údajne zomrel v roku 1997 počas zbabranej plastickej chirurgie, Carrillo Fuentes zostáva neslávne známou postavou v mexickej drogovej histórii. Dokonca kolujú reči, že smrť nafingoval, aby mohol žiť na slobode s inou identitou.

V hre sú aj pozemky, zapojiť sa môže každý

Mexický inštitút tak organizuje druhý ročník akcie „Vráťte ľuďom, čo bolo ukradnuté“. Sídlo Fuentesa bolo v hre aj minulý rok, no šťastné číslo nik nevyžreboval.

Spolu s kaštieľom bude tombola zahŕňať aj viac ako 100 voľných pozemkov pozdĺž pláže v tichomorskom štáte Sinaloa. Pozemky vlastnil bývalý guvernér štátu Sinaloa, Alfredo Toledo Corro, ktorý vo svojej funkcii pôsobil v rokoch 1981 až 1986. Tvrdí sa, že Toledo Corro počas tohto obdobia prijímal úplatky od bývalých drogových bossov, dodáva Vice.

Zapojiť sa síce môže každý, no pre neobyvateľov Mexika platia mierne iné podmienky. Zapojiť sa môže každý za rovnakú cenu, no pokiaľ bude výherný tiket vlastniť človek mimo Mexika, nebude mať nárok na žiadnu nehnuteľnosť ani pozemok. Výhra im bude odovzdaná formou finančnej čiastky v hodnote daného pozemku, či možno aj niekdajšieho domu Fuentesa. Navyše, ceny pozemkov sa pohybujú na hranici od 30- do 70-tisíc eur.

Nie je to však žiadnym veľkým háčikom, keďže predstava, že za necelých 10 eur vyhráte desaťtisíce eur až milióny, je stále viac než lákavá. Viac o zakúpení žrebov a losovaní sa dozviete na oficiálnom vládnom webe lotérie.