Zber z filmu Donbass Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Vojna, jej následky alebo predstavitelia sú mimoriadne silnou témou aj v kinematografii. A to je dobre, pretože je jedným z prostriedkov, ktoré dokážu svetu vyrozprávať silné príbehy.

Od štvrtka sa pozornosť sveta zameriava na vojnu, ktorú rozpútalo Rusko na území Ukrajiny. Ak vás zaujíma viac do hĺbky história konfliktu týchto dvoch krajín, chcete vedieť podrobnosti o roky pretrvávajúcej vojne na Donbase, viac o diskutovanom Putinovi, alebo skúsiť nahliadnuť hlbšie do života obyčajných ľudí, ktorí sa z ničoho nič ocitli vo vojnovej zóne, môžete tak urobiť pomocou týchto snímok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Upozorňujeme, že nejde o ľahké pozeranie. Utrpenie, ktoré je súčasťou spomínaných filmov však naši susedia prežívajú aj dnes. Ďalšie z nich vysvetľujú napríklad zrod prezidenta Vladimira Putina a ukazujú jeho vládnutie.

Svedkovia Putinovi / Putin’s Witnesses (2018)

Dokumentárny film Svedkovia Putinovi je sondou do vlády ruského prezidenta, ktorý je mimoriadne kontroverznou osobnosťou nedávnej histórie a aj prítomnosti. Za jeho vznikom stojí kameraman a režisér Vitalij Manskij, ktorý vďaka pozícii dvorného prezidentského kameramana nahliadol ďalej, než ktokoľvek iný. Na jeho uvedenie čakal 20 rokov a výsledok je dôležitou výpoveďou o začiatku Putinovej éry.

Svet podľa Putina / The Putin Interviews (2017)

Na postavu Putina sa pozrel aj režisér Oliver Stone vo svojom štvordielnom seriáli, pre dnešok s mimoriadne trefným názvom. V rokoch 2015-2017 sa Stoneovi podarilo uskutočniť s ruským prezidentom niekoľko rozhovorov, ktoré následne spracoval do tejto podoby. Putin sa rozrozprával o svojich názoroch na západ a aj o tom, čo si myslí o NATO. Napriek tomu kritici režisérovi vyčítali, že k tvorbe dokumentu nepristupoval odvážnejšie, nevyužil možnosť a neopýtal sa Putina na viacero podstatných tém, ku ktorým zastáva kontroverzné názory.

Putin / Putin: A Russian Spy Story (2020)

Trojdielna dokumentárna séria z dielne BBC ukazuje príbeh „násilníka zo školského dvora, z ktorého sa stal nezastaviteľný vodca,“ píše The Guardian vo svojej recenzii, v ktorej jej udelil najvyššie hodnotenie. Prináša rozhovory s jeho spolupracovníkmi, ktorí sa však časom otočili na opačnú stranu a dokumentuje Putinov životný príbeh, plný nepochybne zaujímavých, no aj krutých momentov. Vyšiel zo sovietskej KGB a jednu z vecí, ktorú nedokáže zniesť, je zrada.

Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (2015)

Film sa odohráva na Ukrajine v pozadí vlny protestov a občianskych nepokojov v rokoch 2013 a 2014. Tieto konflikty sa prehnali krajinou po tom, čo ukrajinská vláda pozastavila podpis Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Namiesto toho sa rozhodla presunúť bližšie k Rusku.

Film sleduje celé problémové obdobie a mnohí ho chvália za to, že ponúka zobrazenie odvahy ukrajinského ľudu a poskytuje hlbšie pochopenie vzťahu krajiny s jej susedom. Nájdete ho dostupný na streamovacej službe Netflix, kde ho ale nenájdete s českými titulkami či dabingom.

Donbas / Donbass (2018)

„V Donbase je vojna nazývaná mierom, propaganda považovaná za pravdu a nenávisť vydávaná za lásku,“ takto znie úryvok z oficiálneho textu distribútora k festivalovej snímke, ktorá môže dnešnému divákovi objasniť množstvo vecí. Ukazuje život na tomto mieste bez akékoľvek prikrášlenia a osudy ľudí, ktorých životný príbeh sa píše súčasne s pribiehajúcou vojnou. Vojna na Donbase je ozbrojený konflikt, ktorý prebieha na východe Ukrajiny od 6. apríla 2014.

Zem je modrá ako pomaranč / The Earth Is Blue as an Orange (2020)

Pri festivalových filmoch ešte zostaneme a rovnako aj pri téme vojny na Donbase. Snímka sa zameriava na zachytenie osudov rodiny, ktorá žije vo vojenskej zóne. Svoj domov po vypuknutí vojny neopustili, a tak matka vychováva svoje deti v mimoriadne nehostinnom prostredí. Ide o dokument so silnou výpovednou hodnotou, ktorý ukazuje oddanosť k vlasti, ktorú niekedy nie je jednoduché skĺbiť s láskou k vlastnej rodine.

Bez viditeľných príznakov / No Obvious Signs (2018)

Vojna nekončí posledným výstrelom alebo opustením vojenskej zóny. Traumy z nej zostanú aj po návrate domov a je možné, že už nikdy neutíchnu. Ukrajinský dokument režisérky Aliny Gorlovej približuje neschopnosť ukrajinskej vojenskej bojovníčky Oksany Jakubovej fungovať v spoločnosti po návrate z frontu domov. Trpí posttraumatickým syndrómom a svoje skúsenosti opisuje jedným slovom – peklo. Zo snímky na diváka preniká bezmocnosť z celej situácie a nepochopenie okolitého sveta, ktorý sa nedokáže vžiť do toho, čo prežila a čo sa odohráva v jej vnútri.

Zlé cesty / Bad Roads (2020)

Pri traumách z vojny ešte zostaneme. V tomto prípade sú vyrozprávané prostredníctvom štvorice poviedok odohrávajúcich sa na Donbase. Režisérka a dramaturgička Natalija Vorožbyt sa v roku 2014 vydala na Donbas, aby mohla viesť rozhovory s ľuďmi postihnutými vojnou, píše Royal Court Theatre. Na základe smutných príbehov, ktoré sa ku nej dostali, vytvorila Zlé cesty.

Uložiť článok

Najnovšie články