Foto: Netflix

Dokument Winter on Fire: Ukraine's Fight For Freedom uzrel svetlo sveta v septembri 2015.

Vojna na Ukrajine zasiahla celý svet, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom snaží pomôcť nevinným civilistom od brutálnych útokov ruskej armády. Na internete sa však šíri aj dezinformačný obsah, s ktorým autority a inštitúcie rázne bojujú. V prípade záujmu o lepšie pochopenie diania na Ukrajine je na Netflixe k dispozícií dokument Winter on Fire.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už sú to takmer tri celé dni, čo Rusko vyhlásilo vojnu Ukrajine, pričom hranice aj krajinu zaplavilo množstvo vojakov aj armádnej techniky. Napriek prvotným vyjadreniam ruskej strany došlo už aj k masívnym útokom na civilistov, obývané oblasti či dokonca na sirotinec a škôlku.

Ľudia začali skúmať, prečo sa to vlastne deje

Ako píše portál LADBible, konflikt spôsobil, že ľudia si začali hľadať čoraz viac informácií o histórii Ukrajiny. Cieľom bolo lepšie pochopiť, čo sa tam vlastne deje. Drvivá väčšina sa teda stretla pri jednom dokumente s názvom Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (Zima v ohni: Ukrajinský boj za slobodu, pozn. red.)

Film sa odohráva na Ukrajine v pozadí vlny protestov a občianskych nepokojov v rokoch 2013 a 2014. Tieto konflikty sa prehnali krajinou po tom, čo ukrajinská vláda pozastavila podpis Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Namiesto toho sa rozhodla presunúť bližšie k Rusku.

Vyšli na protest proti Putinovi a Janukovyčovi

V novembri 2013 vyšli do ulíc tisíce Ukrajincov na protest proti vtedajšiemu prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a jeho rastúcemu spojenectvu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Keď sa úrady snažili demonštrácie potlačiť, vypuklo násilie a konflikt vyústil do zvrhnutia Janukovyča a úteku z krajiny vo februári 2014. Krátko nato ruské sily vtrhli na Krym a anektovali ostrov, ktorý sa nachádza južne od pevninskej Ukrajiny.

Film sleduje celé problémové obdobie a mnohí ho chvália za to, že ponúka zobrazenie odvahy ukrajinského ľudu a poskytuje hlbšie pochopenie vzťahu krajiny s jej susedom.

Dokument Winter on Fire získal v databáze ČSFD vysoké hodnotenie 82 %. Jeho dĺžka je 102 minút a po jeho uvedení na plátna získal tri významné ocenenia z filmových festivalov v Benátkach, Telluride a Toronte.

Dokument sa nedávno opäť „predral“ na povrch. Spúšťačom bol moment, kedy Putin nariadil svojim silám vstúpiť na Ukrajinu. Jeden používateľ napísal na Twitteri: „Ak sa cítite stratení a potrebujete viac kontextu o konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, VEĽMI odporúčam pozrieť si Winter on Fire,“.

Jeden kritik podľa LADBible napísal: „Mimoriadne prístupné, ale často aj napínavé. Ak ste nikdy nemali úplne prehľad o tom, čo sa skutočne dialo na Ukrajine pred dvoma rokmi, film Evgenyho Afineevského je výborným východiskovým bodom.“