Foto: TASR - Michal Svítok, Unsplash

Takýto podvod sa nevypláca.

Blíži sa termín podávania daňového priznania a s ním sa prebúdzajú aj mnohé špekulácie, ako si znížiť výšku dane. Vynaliezavosť niektorých ľudí nepozná hranice a jedným zo spôsobov, ktorý používajú na oklamanie systému, je podvod s bločkami.

Ako upozorňuje TV JOJ, na internete sa vyskytujú inzeráty, v ktorých ľudia ponúkajú na predaj napríklad doklady z čerpacích staníc. Tí, ktorí siahnu po takomto riešení, si však zrejme neuvedomujú, že za takúto vec môžu skončiť za mrežami.

Na podvod môžete doplatiť

Existuje princíp, ktorý sa zrejme pozdáva množstvu podnikateľov. Čím vyššie náklady totižto vydokladujú, tým nižšia bude ich daň a odvody. Využívajú fiktívne navyšovanie nákladov napríklad na pohonné hmoty, vykážu fiktívne kilometre a ako „dôkaz“ si zakúpia bločky.

Tieto praktiky však môžu ohroziť ich slobodu. Ide totižto o trestný čin, a to v prípade, ak podnikateľ daňovú povinnosť skráti o viac ako 266 eur.

Za trestný čin je považovaný aj samotný predaj bločkov, alebo ich bezplatné darovanie, keďže náš trestný zákon okrem páchateľa pozná aj účastníka trestného činu. Ten je podľa advokátky Zuzany Moravčíkovej za skutok zodpovedný rovnakou mierou ako ten, ktorý čin pácha.

„Pokiaľ by predajca bločkov vystupoval aj ako dodávateľ alebo sprostredkovateľ voči odberateľom pokladničných dokladov, bude v prípade DPH niesť aj zodpovednosť za vystavenie fiktívnej zjednodušenej faktúry s povinnou úhradou dane na nej uvedenej s príslušnou sankciou,“ povedala pre TV JOJ Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa Finančnej správy SR.

Bilancia je aktuálne taká, že každá druhá kontrola finančnej správy končí nálezom a následnou pokutou. Adamčíková vysvetľuje, že sa tak deje v momente, ak podnikateľ nedokáže opodstatnenosť daňových výdavkov alebo odpočítania dane vyargumentovať. V tom momente kontrola takéto pokladničné doklady neuzná, dochádza k dorubeniu dane, alebo aj k uloženiu sankcií.

Finančná správa sa ročne stretne s tisíckami prípadov, kedy sa podnikatelia snažia svoje príjmy znižovať. Falošné bločky sa však dajú odhaliť aj takzvanou krížovou kontrolou.

„Čiže pôjde k subjektu, ktorý je uvedený ako vystavovateľ faktúry či bločku. Má právo prísť k nemu do prevádzky, vstúpiť na jeho pozemok, požiadať, aby mu boli predložené účtovné doklady, registračná pokladňa,“ povedala Marcela Bošková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Ako vysvetľuje prezidentka daňového fóra Alica Orda Oravcová, podnikateľ musí správe preukázať, že bločky, ktoré má v účtovníctve, skutočne využil na pracovné cesty a za účelom podnikania. Odporúča sa vedenie knihy jázd.

Uložiť článok

Najnovšie články