Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany (Twitter)

Jeho slová voči ruskej vojenskej lodi sa stali symbolom ukrajinského odporu.

Záznam konverzácie medzi posádkou ruskej vojenskej lode a ukrajinskými vojakmi na Haďom ostrove sa stal jedným z prvých symbolov ukrajinského odporu voči agresii. Prvotné informácie hovorili o smrti odporcov, no napokon padli do ruského zajatia, z ktorého sa dostali len v týchto dňoch.

„Sme ruská vojnová loď. Vyzývame vás na zloženie zbraní, vzdajte sa. Zamedzíte tým krviprelievaniu a zbytočným obetiam. V opačnom prípade vás budeme ostreľovať,“ znie na videu z megafónu lode, ktorá obkľúčila Hadí ostrov 26. februára, píše Politico.

Samotná akcia obkľúčenia a vyhrážania sa ostreľovaním bola jednou z úplne prvých akcií ruskej armády. Na ostrove sa nachádzal aj vojak Roman Hrybov s kolegami, ktorí však nepodľahli ruskému tlaku, no miesto toho poslali smerom k lodi jasný odkaz: „Tak a je to… Mám im povedať, nech idú do r**i?“ Na čo mu kolega odpovie: „Hm… pre istotu.“ Práve Hrybov po jeho odpovedi povie: „Ruská loď, choď do r**i.“

Padli do zajatia

Prvotné správy po tomto incidente smerovali k informácii, že všetci obrancovia z Hadieho ostrova zomreli, čo hlásal aj prezident Volodymyr Zelenskyj. Neskôr sa však ukázalo, že Hrybov aj jeho kolegovia padli do ruského zajatia, napísala CNN Prima.

Koncom marca internet zaplavilo dojemné video, ktoré ukazuje návrat Ukrajincov späť domov.

Všetci sa bezpečne vrátili domov

Vojaci z Hadieho ostrova sa vrátili ako národní hrdinovia, dostali vyznamenanie a ich mená kolujú nielen ukrajinskými sociálnymi sieťami, najčastejšie s označením „Hrdinovia“. Ukrajina doplnila, že do zajatia neskôr padla aj civilná loď, ktorá bola na Hadí ostrov vyslaná v rámci humanitárnej pomoci, dodáva CNN Prima.