Ilustračné foto: Unsplash

Iba málokto vie, že existujú. Vlaky duchov premávajú celé roky úplne prázdne, nie je známy ich presný počet a sú fascináciou pre lovcov staníc a vlakov duchov.

Určite ste už počuli o opustených miestach duchov, ktoré zostali prázdne po nejakej katastrofickej udalosti. Vedeli ste však, že existujú aj vlaky duchov? Ak nie, nevadí. V mnohých prípadoch to nevedia ani obyvatelia miest, cez ktoré premávajú. Aj keď sa to môže zdať bizarné, niekedy jazdia celé desiatky rokov bez toho, aby prepravili akéhokoľvek cestujúceho.

S bežnými vlakovými spojeniami majú vlaky duchov spoločné to, že vyrážajú pravidelne zo svojej domovskej stanice, majú niekoľko zastávok, na ktorých zastavia a aj cieľovú stanicu, kde svoju jazdu ukončia.

Dôležité je však to, v čom sa líšia. Nie sú preplnené cestujúcimi, dokonca nie je výnimkou, keď celé roky do nich vôbec nikto nenastúpi. A to ani napriek tomu, že sú lístky na tieto vlaky v predaji. Má to totiž niekoľko háčikov.

Lístky boli v predaji, avšak by ste si ich nekúpili

Síce sa uvádza, že bolo možné lístky do jedného z takýchto vlakov kúpiť, v skutočnosti sa to ale nedalo. Na príslušnej stanici takáto možnosť nebola a dokonca ju neskôr úplne zrušili. Možno si poviete, že to predsa nie je problém, do vlaku sa dá nastúpiť aj načierno. To tohto konkrétneho však nie.

Foto: AlexNevinTylee, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Vyrážal pravidelne každý večer, dvere pre cestujúcich boli zamknuté

Hovoríme o vlaku duchov, ktorý celých 14 rokov premával medzi britskými stanicami Newhaven Marine a London Road Brighton. Ako sme spomínali, lístky naň síce vlaková spoločnosť ponúkala, no kúpiť ste si ich nemohli. Rovnako ani nastúpiť do vlaku bez lístka, pretože jeho dvere boli zamknuté.

Napriek tomu okrem konečnej stanice stál vlak na ďalších šiestich zastávkach. Z Newhaven Marine vyrážal denne večer o 20:15 a pokračoval stanicami Newhaven Harbour, Newhaven Town, Southease, Lewes, Falmer, Moulsecoomb, až do London Road Brighton.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články