spiritscienceandmetaphysics.com

Smrť. Tak desivá, ale zato obľúbená téma vedcov, filozofov, ale aj nás, bežných ľudí. Čo je vlastne smrť? Celkové zlyhanie organizmu a potom čo? Tma?...

Smrť. Tak desivá, ale zato obľúbená téma vedcov, filozofov, ale aj nás, bežných ľudí. Čo je vlastne smrť? Celkové zlyhanie organizmu a potom čo? Tma? Nebeský raj? Peklo? Fascinujúce je , že na túto otázku sa ľudstvu pravdepodobne nikdy nepodarí nájsť 100% odpoveď. Teórií je ale mnoho. Prečítajte si niektoré z nich a uvidíte… Možno budete pripravení.

Koncepcia materializmu

bbc.com
bbc.com

V tejto filozofickej teórii ide zjednodušene o to, že všetko, čo existuje, je hmota, alebo je od hmoty závislé. To znamená, že keď organizmus umrie, je jednoducho mŕtvy. Nič ďalšie sa nekoná. Prvé základy tejto teórie existovali už v starovekom Grécku. Filozof Epikuros tvrdil, že smrti sa nie je treba báť. Smrť znamená koniec vedomia, zánik vlastnej individuality. Táto teória bola neskôr v stredoveku utlačená úplne do úzadia. Na povrch sa dostala znovu až v 18. storočí a stala sa jednou z najrozšírenejších teórií moderného sveta.

Princíp dualizmu tela a duše

turmarion.wordpress.com
turmarion.wordpress.com

Za hlavného predstaviteľa tohto princípu môžeme považovať Reného Descartesa. Ten tvrdí, že človek pozostáva z dvoch rôznych entít, a to tela a duše. Po smrti tela duša nezomiera, ostáva samostatne existovať. O podobnom princípe v minulosti hovorili aj Aristoteles a Platón.

Uložiť článok

Najnovšie články