Reprofoto: ourworldindata.org

Medzi krajiny s najväčším počtom zaočkovaných patria Spojené štáty americké, Čína, Veľká Británia či Izrael.

Vakcinácia na koronavírus sa na Slovensku oficiálne začala v sobotu 26. decembra. Vôbec prvým zaočkovaným Slovákom sa za prítomnosti médií a kamier stal lekár, vedec a odborník na tropickú medicínu, profesor Vladimír Krčméry. Vakcínu od firiem Pfizer a BioNTech dostal v nitrianskej nemocnici.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nasledujúce dni boli zaočkovaní viacerí politici a medzi prvými aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú zaočkovali v Univerzitnej nemocnici v bratislavskom Ružinove. Médiám uviedla, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie, ale podľa jej slov je vakcína momentálne najlepšou cestou, ako sa dostať z ťažkej situácie spôsobenej pandémiou.

Situácia vo svete

Zatiaľ čo Slovensko s vakcináciou na COVID-19 ešte len začína, v niektorých krajinách sveta už zaočkovali milióny svojich obyvateľov. Dáta zaočkovaných sú pravidelne zverejňované prostredníctvom interaktívnych grafov Our World in Data. K 4. januáru bolo vo svete zaočkovaných celkovo 13 miliónov obyvateľov.

Počtom zaočkovaných vedú Spojené štáty americké a Čína, ktoré zaočkovali už viac ako 4,5 milióna obyvateľov, avšak najviac sa s vakcináciou darí Izraelu. Tí vedú v počte zaočkovaných na 100 obyvateľov.

Z celkovej populácie približne 8 miliónov obyvateľov zaočkovali v Izraeli už 1,2 milióna obyvateľov a ako uvádza TASR, do konca januára ich plánujú zaočkovať 2 milióny. Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala 19. decembra, medzi prvými zo zaočkovaných bol aj tamojší premiér Benjamin Netanjahu.

Ruské a čínske vakcíny pre chudobnejšie krajiny

Očkovanie prebieha pomerne rýchlo aj v krajinách ako sú Rusko a Čína, tie však používajú svoje vlastné vakcíny. V Rusku je to vakcína Sputnik V a Čína používa na očkovanie svojich obyvateľov vakcíny od čínskych firiem Sinovac a Sinopharm. O tom, či sa tieto vakcíny dostanú aj do Európy, musí rozhodnúť Európska lieková agentúra, ktorú Rusko a Čína zatiaľ nepožiadali o schválenie. Ruskou vakcínou Sputnik V už však začali očkovať napríklad v Argentíne, píše TASR.

Financial Times uvádza, že aj keď čínsku vakcínu vo veľkom nakúpili Spojené arabské emiráty, ruské a čínske vakcíny budú skôr využívané chudobnejšími krajinami, keďže vakcíny vyrobené západnými farmaceutickými firmami si objednali bohatšie krajiny. Účinnosť ruských a čínskych vakcín je na základe štúdií podľa Financial Times porovnateľná s už známymi vakcínami, ktorými sa očkuje najmä v západných krajinách a štátoch Európskej únie.

V Európe vedú Briti

V Európe vedú počtom zaočkovaných Britské ostrovy. Prvou pacientkou sa 8. decembra v utorok ráno stala 90-ročná Margaret Keenanová a odvtedy v Británii zaočkovali už skoro milión pacientov.

Foto: SITA/AP

Treba však pripomenúť, že dáta sa týkajú iba prvej dávky vakcíny. Na to, aby pacient získal imunitu a vytvorili sa mu protilátky, sú potrebné dve dávky vakcíny podané s odstupom 21 dní.

Očkovanie na Slovensku

Slovensko má celkovo objednaných približne 18 miliónov vakcín od rôznych výrobcov. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov a v prvej vlne očkovania by mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude širokej verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci, píše agentúra TASR.

Rýchlosť očkovania proti novému koronavírusu na Slovensku závisí od dostupnosti vakcín na jeho území. V utorok to na sociálnej sieti uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že Ministerstvo zdravotníctva má pripravenú vakcinačnú stratégiu čo najrýchlejšieho zaočkovania populácie SR.

Šéf rezortu zdravotníctva avizoval, že od štvrtka (7. 1.) sa bude očkovať zdravotnícky personál vo viac ako 50 nemocniciach. „Hneď ako prejdú nemocnice pilotnou fázou očkovania, stanú sa z nich vakcinačné centrá s objednávkovým systémom,“ uviedol s tým, že centrá majú fungovať v každom okrese.

Ako ďalej priblížil, počas januára má na Slovensko postupne prísť 208.000 dávok vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Krajčí predpokladá aj dovoz 12 000 pilotných dávok od firmy Moderna. „Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita,“ dodal.

Uložiť článok

Najnovšie články