Foto: SITA/AP

Joseph Dituri chcel pod vodou skúmať ľudskú toleranciu.

Vedci sa vo svojej kariére často snažia dosiahnuť niečo, čo po nich zanechá vo svete výskumu výraznú stopu. To sa pred pár dňami podarilo aj Diturimu, ktorý strávil 100 dní pod vodou, kde skúmal toleranciu ľudského organizmu k podmorskému prostrediu.

Takmer na deň presne sme pred mesiacom písali o tom, že vedec Joseph Dituri prekonal rekord v dĺžke dní strávených pod morskou hladinou. Vtedy bol vo svojej kapsule zavretý rekordných 75 dní, pričom sám tvrdil, že tam nie je kvôli žiadnemu rekordu, ale čisto pre vedeckú činnosť.

V hĺbke mal vybavenú kapsulu

Len pred pár dňami sa po 100 dňoch vynoril na hladinu a ukončil tak svoj unikátny výskum, pomocou ktorého chcel zistiť viac o vplyve podmorského sveta na ľudský organizmus. „Byť nad vodou po sto dňoch, to je niečo. Cítim teplo slnka a som vďačný,“ cituje RTVS slová Dituriho.

Foto: SITA/AP

V hĺbke 8,5 metra mal vedec vybavenú kapsulu, ktorá mala toaletu, posteľ, kuchyňu, miesto na prácu i na cvičenie. Počas celého výskumu mal prísny režim, ktorý zahŕňal vstávanie o 5:00 ráno, cvičenie, vedeckú činnosť či komunikáciu so študentmi a odborníkmi na súši.

Zlepšil sa mu spánok, aj cholesterol

Dituriho cieľom bolo aj skúmanie vplyvu tlaku pod morskou hladinou na ľudský organizmus. Jeho kapsula bola špeciálna aj v tom, že nevyužívala technológiu na vyrovnávanie tlaku, ktorú majú napríklad ponorky. Počas pobytu pod vodou tak dokázal prísť na to, ako toto prostredie môže pomáhať ľudskému telu.

Foto: SITA/AP

Klesol mu cholesterol a zvýšil sa mu REM (Rapid eye movement) spánok, ktorý je dôležitý pre zdravý rozvoj mozgu. Tento výskum teraz bude slúžiť na zlepšenie podmienok pre ľudí v ponorkách, a tiež pre astronautov.

Uložiť článok

Najnovšie články