Foto: NASA

Kozmická sonda putuje vesmírom už 42 rokov.

Keď v roku 1977 opúšťala medziplanetárna kozmická sonda Voyager 2 povrch Zeme, vedci len dúfali, že sa jej podarí to, čoho sme práve dnes svedkami. Sonda presne pred rokom opustila hranicu Slnečnej sústavy a vstúpila tak do medzihviezdneho priestoru. Jej prvé zistenia však vedci zverejnili až teraz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako pripomína americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA), 5. novembra 2018 zaznamenali vedci dramatické zmeny, ktoré zachytili energetické detektory sondy Voyager 2. Vo vzdialenosti 18 miliárd kilometrov od Zeme sonda zachytila výrazný pokles slnečných častíc a rýchly nárast množstva kozmického žiarenia. Voyager 2 vstúpila do medzihviezdneho priestoru, no nič viac sme o nej nevedeli.


Po roku od tejto veľkolepej udalosti vedci konečne začínajú odhaľovať tajomstvá, ktoré sa medziplanetárnej sonde podarilo na okraji Slnečnej sústavy (a za jej hranicou) odhaliť. V časopise Nature sa aktuálne objavilo hneď 5 rôznych vedeckých štúdií, ktoré analyzujú dáta poslané sondou Voyager 2 späť na Zem. Kým Voyager 1 pre technické problémy tieto údaje v roku 2012 nebola schopná zozbierať, jej sestre sa to pred rokom podarilo.

Voyager 2 napríklad poskytuje pohľad na to, ako vyzerá koniec našej Slnečnej sústavy. Z údajov od Voyageru 1 vedci vedeli, že existuje hranica a slnečné častice sa nestrácajú len tak s narastajúcou vzdialenosťou od Slnka. Až dáta z Voyageru 2 však ukazujú, že táto hranica je v skutočnosti oveľa tenšia a ostrejšia ako sme si doposiaľ mysleli. Definovaná je náhlym poklesom teploty a zvýšením hustoty častíc, ktoré vedci nazývajú plazma.


Medziplanetárna sonda tiež odhaľuje, aký približný tvar zrejme má Slnečná sústava. Na základe zozbieraných údajov napovedá, že okraj Slnečnej sústavy môže pripomínať tvar náboja s tupou špičkou, minimálne teda v mieste, kde Voyager 2 vstúpila do medzihviezdneho priestoru. Dáta tiež ukazujú, že heliopauza, teda hraničná oblasť Slnečnej sústavy, naráža na silné magnetické pole prúdiace z medzihviezdneho priestoru a zdá sa, že je oveľa komplikovanejšia a dynamickejšia ako vedci predpokladali.

Ako uvádza portál The Guardian, sondy Voyager sa pomaly blížia k momentu, kedy prestanú komunikovať so Zemou. Obe sú poháňané rozpadávajúcim sa plutóniom a približne v polovici nadchádzajúceho roku by mali dosiahnuť kritickú hranicu energie. Napriek tomu sú Voyager 1 aj 2 podľa slov spoluautora jednej zo štúdií Billa Kurtha tak odolné, že pri pokračovaní po svojej trajektórii pravdepodobne prežijú aj Zem.

Uložiť článok

Najnovšie články