foto: SITA/AP

Na území našej krajiny tak registrujeme 1 700 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

V stredu (1. 7.) na Slovensku pribudlo 13 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1700 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na stránke covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas stredy urobili 1708 testov, spolu ich doteraz vykonali 213.521. Najviac nových pozitívnych prípadov – sedem, pochádza z Bratislavského kraja, tri prípady sa týkajú Nitrianskeho a po jednom Banskobystrického, Košického a Trenčianskeho kraja. Sedemdňový kĺzavý medián ostal na hodnote 13.

Hospitalizovaných je 14 osôb, v šiestich prípadoch ide o pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú traja pacienti, jeden z nich potrebuje pľúcnu ventiláciu.

Počet uzdravených sa nezvýšil, z ochorenia sa vyliečilo 1466 pacientov. Nepribudlo ani úmrtie pacienta s pozitívnym testom na COVID-19. Slovensko naďalej eviduje 28 úmrtí.

Koronavírus je rovnako nebezpečný, zmenila sa epidemiologická situácia

Nový koronavírus je stále rovnako nebezpečný, zmenila sa len epidemiologická situácia. V stredu to po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude podľa jeho slov sledovať aj naďalej situáciu v okolitých krajinách a tzv. bezpečných krajinách. Odporúča to aj dovolenkárom. Za najrozumnejšie stále považuje dovolenku na Slovensku. „Situácia na Slovensku je stále veľmi dobrá,“ povedal.

Poukázal na to, že keďže viaceré krajiny prijali protiepidemiologické opatrenia a vedia, ako používať ochranné pomôcky, nepredpokladá sa šírenie nového koronavírusu tzv. komunitným prenosom. Podľa Krajčího sa však nedá vylúčiť, že druhá vlna pandémie sa do niektorých krajín dostaví. Predpovedať situáciu považuje nateraz za predčasné.

Minister však odporúča v prípade dovolenky v zahraničí cestu za prírodou, a nie za sociálnymi kontaktmi. Relatívne bezpečnými sa podľa neho nateraz zdajú Grécko a Cyprus. „V Chorvátsku a Bulharsku, žiaľ, počty pozitívne testovaných teraz stúpajú,“ komentoval.

foto: TASR – Jaroslav Novák

V budúcich dňoch očakáva masívnejšie testovanie v Čadci. Pripustil, že počas nedele (28. 6.) sa testovalo menej. „Testovacie prevádzky nie sú veľmi aktívne. Aj u nás sa v nedeľu testujú len vyslovene akútne prípady, ktoré si vyžadujú nevyhnutné testovanie v nemocniciach,“ uviedol.

Na margo uvoľnenia podmienok platných od stredy povedal, že hromadné podujatia treba navštevovať s veľkým rešpektom, no pokiaľ sa dá, radšej to nerobiť. „Pokiaľ si na takéto podujatie niekto kúpil lístok, tak naozaj prísne dodržiavať stanovené kritériá, ktoré sú dané,“ dodal. Situáciu by mali kontrolovať hygienici z regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Krajčí tiež dodal, že pripravujú legislatívu, ktorá by umožňovala za pomoci mobilného operátora zistiť, odkiaľ daný človek prichádza. Priblížil, že pokiaľ by prišla na Slovensko osoba z nie bezpečnej krajiny a legislatíva by to umožňovala, bolo by možné ju kontaktovať, či splnila podmienky, ktoré SR má.

Uložiť článok

Najnovšie články