foto: Sirko Oleksandra

Pokreslené steny, prázdne plechovky od sprejov, zápach farieb. Tentoraz nejde o žiadnu deskripciu vandalov devastujúcich mestské pamiatky, ale o prezentáciu Street Artu.

Centrum nezávislej kultúry – Wave opäť neostalo svojej povesti nič dlžné. Ba čo viac, zdvihli latku kultúrnej rozhľadenosti na vyššiu úroveň. V Prešove je každému známe, kam Vás majú túlavé topánky zaviesť. Tentoraz si CNK dalo poriadne záležať a s pomocou Fondu na podporu umenia dali priestor mladým umelcom, ktorí sa nebáli vytvoriť projekt UnderGround Jam.

Podľa slov jedného z organizátorov Tomáša Leščinského ide o zoskupenie lokálnych Djov, Mcs, a Umelcov, ktorí sa pravidelne stretávajú na rôznych miestach so zameraním na hudobnú, umeleckú a edukatívnu produkciu. „Prvý ročník, kedy sme začínali na klubovej scéne bol už v roku 2010. Samozrejme plánujeme pokračovať ďalej, tak ako vždy už od prvého eventu až doteraz UnderGround Jam má svoju tradíciu.“

Umenie z ulice bolo hlavným hosťom celú sobotu, ktoré odprezentovali nadaní umelci z Prešova, Košíc, Martina, či Humenného. Ľudia tak mali možnosť spoznať zručnosti maliarov z odlišných kútov Slovenska a popritom si vychutnávať ako dobrú náladu, tak aj skvelú hudbu a vegan burgre. „V rámci Vegan Grillu sa snažíme nenápadne podsúvať myšlienku zdravého konzumovania. Posledný Vegan Grill Brunch na UnderGround Jame mal úžasný úspech,“ tešil sa Tomáš L.

foto: Sirko Oleksandra

Samotným protagonistom sa podujatie rovnako páčilo, čo netajili ani na večernej besede a s radosťou odpovedali na otázky publika. „Cením tento nápad s besedou. Bolo super sa porozprávať za istým účelom, vidieť, že to malo zmysel. Ľudia sú tu viac disciplinovaní ako u nás, bolo pekné sa zhovárať v pokoji,“ chválil nápad jeden z umelcov Martin. „Ľudom sa to páčilo. Odrážalo sa to aj na ich otázkach, veľmi sa zaujímali, čo ma potešilo,“ reagoval tiež maliar Tomáš z Humenného. Vyše hodinová beseda priniesla zaujímavé otázky a umelci neboli skúpi na slovo. Postupom času boli ľudia aktívnejší a dozvedali sa o neľahkých začiatkoch, motivácii, ktorá ich nútila pokračovať v záľube, či subjektívnych názoroch na dnešné pouličné umenie.

„Dávam veľký rešpekt ľudom, ktorý organizujú takéto akcie. Reprezentujú nás a hlavne seba,“ vniesol pozitívnu kritiku do konverzácie aj Yanky z Martina. „Prišiel som tu maľovať aj s bratom Eduardom a kamarátom Palim. Wave sa mi páči, je tu dobre,“ opísal stručne atmosféru už počas besedy Viktor Feher zo Street Art Communication.

„Je to relax, občas práca, únik z reality. Vyštudoval som strednú umeleckú školu, po vysokej som šiel učiť rovnako na umeleckú. Motivoval ma k tomu aj otec a beriem to ako súčasť môjho života,“ odpovedal Vlado S. na otázku, čo preň znamená maľovanie. „Je to skôr ako závislosť, prídeš si zamaľovať, a stretneš sa s tými ľuďmi, urobíš niečo čo ťa baví,“ poznamenal Martin z organizácie Lifepainting. „Ja som chodil dlhé roky na výtvarný krúžok, boli tam veci ako farba, či akryl, nikdy nie sprej. To má fascinovalo, vyskúšať to, bolo to niečo iné, bavilo ma to a pokračovalo to samo,“ poodkryl prvý kontakt s maľovaním aj MariánArtCrime.

Po umeleckej celodennej vložke nasledoval veľmi energický hudobný program v zoskupení niekoľkých DJs. Kombinácia hip-hopu, reggae, Dupstep, Trap, či DnB bola faktorom úspešnej zábavy. „Vždy sme chceli ulahodiť všetkým a zároveň akoby spojiť v jeden event mnoho hudobných komunít. Veľké ĎAKUJEM pre všetkých zúčastnených! ..vytvorili sme spolu opäť raz jedinečnú atmosféru, aj vďaka Vám to bol ďalší TOP deň a večer,“ poďakoval Tomáš L., ktorý tiež ukázal niečo zo svojho hudobného nadania.

Ak si nemohol byť prítomný, nezúfaj. Chlapci po sebe nechali veľmi skvostnú umeleckú stopu na Hlavnej 121. Ich výtvory budú zdobiť terasu Centra nezávislej kultúry určite veľmi dlho.

Pozri aj: Slovensko má európsky unikát, o ktorom takmer nikto nevie. Naša rakytníková plantáž produkuje výrobky tej najvyššej kvality

Wave club
Uložiť článok

Najnovšie články