Foto: Pixabay

Nové zistenia vedcov sú prekvapivé, no znepokojivé zároveň.

Ľadovce sa topia aj pod vodou. Vedci na toto zistenie použili starú technológiu, ktorej dali nové použitie, aby videli, že ľadovce sa topia pod hladinou mora a to rýchlejšie, ako ukazujú naše prognózy. Topia sa stokrát rýchlejšie ako sme si mysleli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V novej štúdii zverejnenej vo vedeckom časopice Science tím oceánografov a glaciológov odhalil dynamické procesy odľahlých príbrežných ľadovcov, ktoré sa dramaticky líšia od doterajších predpokladov.

Niektoré ľadovce prechádzajú procesom prirodzeného topenia počas sezónnych prechodov zo zimného obdobia na letné. Otepľujúce sa podnebie však urýchľuje topenie ľadovcov po celom svete, či už ide o topenie cez povrch ľadovca alebo pod hladinou vody.

Rýchlosti topenia sú dramaticky vyššie, niekedy až stonásobne ako predpokladala doterajšia teória,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie Rebecca H. Jacksonová.

Topenie ľadovcov pod hladinou vody skúmali vedci z Oregonskej univerzity na Aljaške v blízkosti mesta Juneau. Skúmaným objektom bol ľadovec nazývaný LeConte. Vedci sa dopravili na lodi do zálivu LeConte, kde spomínaný ľadovec končí. Hranicu medzi ľadovcom a oceánom monitorovali pomocou viacúčelového sonaru.

Ilustračná fotografia, foto: unsplash.com/ Richard Young

Tento výskum bol obzvlášť náročný, niektoré ľadovce môžu totiž siahať aj stovky metrov pod hladinou vody. „Bolo to v mojej hlave dosť jednoduché a na papieri to znelo dobre,“  hovorí pre National Geographic Sutherland, oceánograf z Oregonskej univerzity. Podľa jeho slov je navigácia loďou do fjordu, kde ľadovec LeConte vkĺzne do mora, zložitá. Vedci strávili týždne – 24 hodín denne – na palube lode, pričom každý vedec vykonával 12 hodinové zmeny.

Výskumníci využívali metódu sonárnych prieskumov pod vodou, rovnakú ako tú, ktorá sa používa na meranie hĺbky oceánu. No namiesto toho, aby nasmerovali sonar smerom k morskému dnu, naklonili sonar tak, aby zhromaždili 3D podvodnú časť ľadovcového tvaru.

Vedci sa vydali na túto plavbu počas dvoch letných sezón, počas ktorých robili opakované 3D skeny a vypočítali, že ľadovec sa pod vodou topí rýchlosťou takmer 1,82 metra za deň v máji a až 4,87 metra za deň v auguste. Neskôr počas letnej sezóny, teplé vody zrýchľovali topenie ľadovcov pod vodou. Vtedy voda v zálive LeConte dosahuje teplotu približne 6 stupňov Celzia, v porovnaní s ľadovcom je teda omnoho teplejšia a dokonca aj teplejšia v porovnaní s inými fjordmi po celom svete.

Hoci sa výskumníci zamerali len na jeden ľadovec, výsledky získané prostredníctvom tejto metódy by mohli poslúžiť aj na štúdium ľadovcov v Grónsku alebo na Antarktíde. „Úspech novej metódy otvára dvere pre výskumných pracovníkov na celom svete“, hovorí Sutherland.

science.sciencemag.org, nationalgeographic.com

Uložiť článok

Najnovšie články