Foto: Pixabay

Ak ste ešte nenatrafili na svoj pondelkový "bizár", máme pre vás tutovku.

V amazonskom dažďovom pralese sa našiel mŕtvy Vráskavec dlhoplutvý. Ako sa sem tento morský velikán dostal? Nuž to nikto netuší. Odborníci síce majú niekoľko teórií, no nikto ešte nazbieral odvahu na špecifické tvrdenia. Zrejme to bude tým, aká absurdná táto situácia v skutočnosti je.

Tento 11 metrový cicavec zatlačil na miestny povrch svojimi desiatimi tonami, bez toho, aby komukoľvek niečo vysvetlil. Je síce pravda, že 15 metrov od miesta, kde sa nachádza mŕtvola zvieraťa je pobrežie, no to nič nevysvetľuje. Stále je to príliš veľká vzdialenosť na to, aby sa tu nachádzala veľryba.

Nepravdepodobný úkaz

Vráskavec dlhoplutvý má značné problémy dostať sa vo všeobecnosti mimo mora, nieto ešte tak ďaleko, aby zašiel až do lesa. Napriek tomu si lámeme hlavu s touto záhadou. Vráskavec sa našiel v piatok ráno na ostrove Marajo, nie ďaleko od toku Amazonky. Jedna z možností hovorí, že more sem vyhodilo veľrybu počas silného prílivu. Aj keď táto verzia nie je vylúčená, stále nie je veľmi pravdepodobná.

Môžu za to plasty?

Na miesto zamierili odborníci, aby zistili viac o tomto zvláštnom úkaze. Zatiaľ sa im podarilo zistiť aspoň to, že ide o približne 12 mesačné mláďa, ktorého príčina smrti nie je známa. Mohla ju však pokojne zaviniť často skloňovaná konzumácia plastov, keďže oceány sú znečistené čoraz viac. Väčšina vedcov sa domnieva, že zviera už bolo mŕtve, keď sa dostalo na súš.

Objavené bolo len vďaka mäsožravým vtákom, ktoré ho požierali. Nad miestom, kde sa veľryba nachádza, boli zaznamenané krúžiace supy, ktoré sem nasmerovali ľudí. V posledných dňoch bol v blízkosti ostrova pomerne silný príliv. Skutočne teda nie je vylúčené, že veľrybu plávajúcu neďaleko pobrežia sem vyhodilo rozbúrené more. Otázkou však zostáva, čo robil vráskavec na severe Brazílie uprostred februára.

Jeho prítomnosť v týchto vodách je totiž ďalšou nezvyčajnou udalosťou, ktorá len pridáva na bizarnosti celej tejto situácie. V blízkosti Brazílie sa nachádzajú veľryby od augusta do novembra, no v tomto čase roka sa vyskytujú v oblasti Antarktídy. Jednou z možností, ktorá by vysvetlila vráskavcovu prítomnosť je, že mláďa cestovalo so svojou matkou na juh, no stratilo kurz a ukázalo sa tu.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články