Foto: Andreas Trepte [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Plasty sa nachádzajú už naozaj všade. Ich škodlivému vplyvu sa nevyhli ani zvieratá.

Naša planéta je znečistená plastovým odpadom a často na to doplácajú najmä nevinné zvieratá, ktoré si s ním nevedia poradiť. Nový výskum ukázal, že situácia je ešte znepokojivejšia ako sme si mysleli. 

Chemikálie z plastov boli dokonca objavené vo vajciach morských vtákov žijúcich v odľahlých arktických kolóniách. Tieto chemikálie, nazývajúce sa ftaláty, sa používali napríklad v hračkách na zmäkčenie PVC. No napokon boli na ich výrobu zakázané, pretože sa potvrdilo ich spojenie so vznikom rakoviny.

foto: commons.wikimedia.org (U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters)

Napriek tomu sa ešte stále nachádzajú v mnohých plastových výrobkoch ako napríklad vrchnákov od fliaš. Keďže sa tento dopad nachádza aj pod morskou hladinou, veľmi jednoducho ho zvieratá môžu skonzumovať spolu so svojou potravou.

Doktorka Jennifer Provencher z Canadian Wildlife Service vo svojom výskume testovala päť vajec fulmara ľadového, ktorý žije na ostrove Lancaster Sound, viac ako 160 kilometrov od najbližšieho ľudského obydlia. Škodlivé ftaláty našla v jednom z nich. No varuje, že situácia môže byť oveľa vážnejšia.

foto: commons.wikimedia.org (AWeith)

Pochádzali totiž z miesta, kde je akumulácia odpadu na jednej z najnižších úrovní. Ak by boli totiž testované vajcia napríklad z fulmarských kolónií žijúcich v Severnom mori, kde je úroveň množstva plastového odpadu oveľa vyššia, výsledky by mohli byť oveľa katastrofickejšie.

„Teraz je potrebné zamerať sa na výskum aj ďalších populácií a zistiť, či tento problém zasiahol aj ich.“ V ďalšom výskume sa teda doktorka zamerala okrem fulmarov aj na čajky trojprsté. Našli sa u nich aj stopy ďalších chemikálií ako antioxidantov či UV stabilizátorov.

Black-legged Kittiwake (corrected ID 11/22/2013)

„Je to naozaj tragické.“ Akonáhle vtáci skonzumujú plastový odpad, často nedokáže prejsť ich tráviacim systémom, pretože je príliš veľký. To znamená, že sa usadí v ich žalúdkoch a vylučuje chemikálie, ktoré sa napokon môžu preniesť aj do ich vajec.

Dôležitým krokom je pokračovať vo výskume a zistiť, do akej miery je tento problém rozšírený a či tieto chemické látky majú negatívny dopad na zdravie vtáctva. Nedávny výskum potvrdil, že plasty dokonca vplývajú na samotné správanie zvierat a spôsobujú ich zvýšenú agresivitu.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články