Foto: Unsplash

Na ktorých povrchoch nesmieme používať bielidlo?

Foto: Unsplash

Bielidlo je základnou výbavou každej domácnosti, a vďaka jeho efektívnym účinkom dokáže bojovať s mnohými druhmi špiny. Treba si ale dávať pozor pri jeho použití - zatiaľ čo bielidlo nepoškodí bielu bavlnu či sklo, používať by sme ho nemali na hliník, prírodný kameň, nerezové povrchy či farbené látky.

Pri čistení kúpeľne si všimnete, že rohy vane a kachličky začali naberať čiernu farbu. Ako to vyriešite?

Foto: Unsplash

Pokiaľ sa na povrchoch v kúpeľni objavia čierne škvrny, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o čiernu pleseň. Tá je vo vlhkom prostredí pomerne bežná, rovnako ako každá pleseň však predstavuje hazard pre vaše zdravie. Plesne sa najlepšie zbavuje prípravkom na to určeným, prípadne bielidlom či kombináciou oboch. Zároveň máte istotu, že tieto prípravky určite nepoškodia povrch v kúpeľni.

Ako často by ste si mali prať posteľnú bielizeň?

Foto: Unsplash

Posteľnú bielizeň by ste mali prať každý týždeň až dva, aby ste odstránili odumreté kožné bunky, pot a oleje, ktoré sa časom v posteli hromadia. Ak máte vy alebo niekto vo vašej domácnosti alergie či astmu, prať by ste mali častejšie.

Na koberec sa vám vylial lak na nechty. Ako sa najefektívnejšie zbavíte takejto škvrny?

Foto: Unsplash

Lak na nechty je na odstraňovanie naozaj náročný, ale pomôcť môže čistý lieh. Jeho bezpečné použitie treba najprv skontrolovať na malom povrchu, je však oveľa bezpečnejší, než taký odlakovač. Odlakovače majú tendenciu poškodiť vlákno a koberec odfarbujú. Sóda bikarbóna môže tiež pomôcť, nie je však ani zďaleka taká efektívna, ako lieh.

Ako najlepšie odstránime mastnú škvrnu z oblečenia?

Foto: Unsplash

Saponáty sú vysoko účinné pri odstraňovaní mastných škvŕn z oblečenia, pretože obsahujú silné povrchovo aktívne látky, ktoré špinu rozložia a odstránia. Pred praním je potrebné oblečenie dobre vymyť, aby sa saponát nedostal do práčky. Ocot nie je ani spolovice tak účinný, a aviváž zase môže na oblečení pri takomto použití nechať vlastné stopy - vytvoríte si tak dva problémy naraz.

Ako najlepšie vyčistíme drevené podlahy?

Foto: Unsplash

Ak plánujete či doma máte drevené podlahy, je dôležité vedieť, ako sa o nich starať. Drevo by nemalo byť vystavované nadmernej vlhkosti, preto je dobré umývať ich s obyčajným vyžmýkaným mopom a vyhnúť sa tým naparovacím. Prostriedky na olejovej báze, podobne ako abrazívne prostriedky, môžu drevo poškodiť. Vyhnúť by ste sa mali tiež prostriedkom s obsahom octu, amoniaku či bielidla.

Ako často by ste si mali čistiť chladničku?

Foto: Unsplash

Chladničku každý týždeň čistiť naozaj nepotrebujete - v studenom prostredí sa baktérie a pleseň síce kvôli potravinám množiť môžu, na bezpečnú a voňavú chladničku vám ale stačí podľa potreby vnútro vyčistiť raz za 3 až 6 mesiacov.

Vaša sprchová hlavica prestala fungovať tak dobre, ako by mala. Vďaka nahromadeným minerálom je nízky tlak vody. Ako to čo najlepšie vyriešiť?

Foto: Unsplash

Ak sa vo vašej hlavici usadilo príliš veľa minerálov, sprcha prestane byť zážitkom. Vyriešiť tento problém je najlepšie namočením hlavice do mixu octu a vody v pomere 1:1 na niekoľko hodín. Ocot by mal minerály uvoľniť. Určite hlavicu do odstraňovača na noc nenamáčajte - tieto prostriedky sú väčšinou veľmi silné a vy si môžete zničiť hlavicu. Pokiaľ však octový roztok nezaberie, môžete tieto prostriedky použiť - pozor si však dajte na čas pôsobenia, nakoľko väčšina týchto prípravkov má byť na povrchu len pár minút.

Aký spôsob je najlepší na čistenie záchodu?

Foto: Unsplash

Pri baktériách sú všetky babské recepty zbytočné - na zachovanie zdravého prostredia by ste mali používať prípravok na to určený. Sóda bikarbóna a ocot, rovnako ako bielidlo, sú korozívne a ani zďaleka nie tak účinné.

Ako často by ste mali meniť filter vo vysávači?

Foto: Unsplash

Filtre vysávača by sa mali meniť každých 6 mesiacov, aby sa zaistilo, že fungujú správne a zachytia čo najviac nečistôt a prachu. Ak máte domáce zvieratá alebo máte alergie, možno budete musieť filter vymieňať častejšie. Zamedzíte tým i zbytočným opravám vysávaču.

Uložiť článok

Najnovšie články