https://www.sorger.sk/kupele-ciz

Možno to znie až príliš neuveriteľne, ale aj na Slovensku sa nachádza slaná voda. Takýto prameň je v obci Číž, v ktorej vznikli kúpele, ktoré pomáhajú ľuďom pri liečení chorôb.

Na svete existuje množstvo ľudí, ktorí dokážu investovať svoje financie na to, aby navštívili miesto so slanou vodou. Ak ste si predstavili nekonečné pláže, rôzne bary či dlhé večerné prechádzky popri zapadajúcom slnku, budete na omyle. Tu hlavnú rolu vôbec nehrá oddych. Dnes už poznáme množstvo morí, jazier či prameňov, ktoré vyliečili nejedného chorého človeka a tak sa stali sa vyhľadávaným miestom, ktoré dokáže pomôcť človeku s jeho zdravotným problémom. Takýto prameň so slanou vodou máme aj na Slovensku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Obec Číž sa nachádza na Slovensku v okrese Rimavská Sobota. Ak trpíte chorobami pohybového ústrojenstva či cievnymi chorobami, určite sa sem musíte vybrať. V obci sa totižto nachádza vzácna slaná voda, ktorej účinky dopomohli k postaveniu prírodných kúpeľov.

kupeleciz

Mala to byť obyčajná studňa, potom však…

Keď sa v roku 1862 tunajší Harnocz Andráš rozhodol vziať do rúk nástroje a kopať studňu určite netušil, že narazí na slanú vodu. Keďže slaná voda nebola vhodná na konzumáciu či varenie, v domácnosti bola úplne zbytočná. Andráš sa svojej myšlienky vzdal a kúpil pozemok na inom mieste, kde si postavil dom. Obyvateľom obce Číž však slaná voda padla vhod. Varili v nej fazuľu, pomocou nej piekli chlieb, dokonca ju dávali aj zvieratám. Stalo sa však to, čo sa dalo predpokladať. Dedinčania si svojpomocne a hlavne zadarmo pomáhali pri každodennej práci a obžive. Malo to však svoje nevýhody. Poklesol predaj soli. Nariadilo sa uzatvorenie studne a voda, ktorá sa v nej nachádzala sa dala prešetriť. Po čase sa zistilo, že slaná voda nie je obyčajná. Obsahuje totiž veľké množstvo jódu a brómu.

Slovakia.travel

Keď Glos Artur odhalil liečebné účinky vody, prikázal vykopať druhú studňu. Tá však obsahovala omnoho viacej jódu aj brómu. Výnimočnosť a liečivé účinky jódobrómovej vody radia prírodné jódové kúpele Číž k jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj k vzácnym zdrojom v Európe.

Už v roku 1888 sa začali stavať kúpele a už vtedy disponovali 200 posteľami. Prvým kúpeľným lekárom bol Dr. Pazár Andor, ktorý v r. 1890 už hlásil 1490 pacientov. Jedinečnosť kúpeľov viac a viac vyzdvihovala dedinu, dokonca niektorí chudobnejší pacienti boli ubytovaní v súkromných domoch.

ciz.kupele

Areál kúpeľov má skvelé polohu. Tvoria ho komplexy liečebných domov, ktoré sú vystavané priamo v parku. Už len svojou polohou je veľmi vhodný na prechádzky a oddych, ktoré sú taktiež zložkou liečby. Súčasťou areálu je aj vodný či saunový svet. Pre milovníkov športu a zábavy sú k dispozícií telocvičňa, posilňovňa, minigolfové ihrisko, tenisový kurt, bowlingová dráha, biliard či stolný futbal. Najväčšou atrakciou je však vonkajší bazénový komplex, veľmi obľúbený u mladších pacientov.

Ak vás trpíte nejakou vyššie uvedenou chorobou, kúpele v obci Číž sú vhodné práve pre vás. Okrem liečby si oddýchnete a načerpáte nové sily.

Pozri aj: Lačnov: Miesto na Slovensku, kde sa fľaše s vodou kotúľajú hore kopcom

Interez.sk (Anna Zábojníková),  kupeleciz.sk
Uložiť článok

Najnovšie články