youtube

Verili by ste, že na svete existuje miesto, kde voda tečie hore kopcom a odbrzdené autá sa sami od seba rozbiehajú do stúpajúceho svahu? Nie? V tom prípade by ste si mali prečítať, že práve táto anomália sa nachádza u nás, na Slovensku.

Na svete už asi neexistuje nikto, kto by nevedel, že objavenie gravitačného zákona sa pripisuje významnému fyzikovi, matematikovi a filozofovi, ktorý sa volá Isaac Newton.  Jeho príbeh o tom, ako sedel pod stromom a pozeral na hviezdy, keď mu práve v tom padlo na hlavu jablko, tiež poznajú všetci. Bol to naozaj vrcholový moment, pretože práve vtedy sa mu to v hlave rozsvietilo a začal sa podrobne venovať gravitácii. Vedeli ste však, že tento príbeh o Newtonovi a jablku prvýkrát opísal francúzsky filozof Voltaire dlho po tom, čo Newton zomrel? Na svete existuje miesto, kde tento zákon neplatí. Nachádza sa na Slovensku, v malebnej šarišskej osade Lačnov.

Niektoré javy, ktoré sa na svete dejú, si niekedy nevieme vysvetliť. Jedno takéto miesto máme aj u nás na Slovensku. Nachádza sa pred osadou Lačnov (v smere od Lipoviec), v blízkosti turistickej odbočky k jaskyni Zlá diera. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť neuvidíte nič len svah. Budete však veľmi prekvapení, čo dokáže. Lačnovská dolina v sebe ukrýva záhadu, ktorú si veľa ľudí nevedelo vysvetliť. Práve v nej tečie potok hore kopcom a okrúhle predmety sa kotúľajú opačným smerom, teda nahor.

Záhada je rozlúštená

Táto záhada už niekoľko rokov púta pozornosť, no nielen domácich obyvateľov ale i turistov, ktorí so zvedavosťou prichádzajú do obce Lačnov. Zo začiatku vzbudzovala podozrenie, že sa naozaj spája s ignoráciou resp. poruchou gravitácie či magnetického poľa Zeme. Merania však ukázali, že za týmto nezvyčajným úkazom sa skrýva očný klam. Pomáha k nemu zvláštne stavaná krajina či zahnutý horizont, no a nezvyčajný šikmý rast stromov. To všetko spolu zapríčiňuje, že kopec, ktorý vyzerá, že stúpa, v skutočnosti naozaj klesá.

[youtube yrL9BwI3l5U 720 410]

Lokalita v sebe ukrýva viac

Aj napriek tomu, že sa podarilo záhadu vyriešiť, Lačnovská dolina vôbec nestratila na svojej tajuplnosti a pre turistov sa zdá naďalej atraktívna. Anomália, kde isté zákony fungujú presne naopak, resp. nefungujú vôbec však nepatrí medzi jediné atraktivity, ktoré priťahujú turistov. Obsada Lačnov ich má omnoho viac. Je to dedinka, ktorá v sebe ukrýva množstvo vzácnych pamiatok ľudovej architektúry. Práve tie predstavujú turistom obraz tradičnej kultúry a samozrejme spôsob života v šarišskom regióne. Preto bola vyhlásená za pamiatkovú zónu, v ktorej platí napr. zákaz vjazdu motorovým vozidlám. 

lacnov
spyridos

Osada Lačnov je dnes súčasťou obce Lipovce, kde si taktiež turisti vedia prísť na svoje. Práve táto obec predstavuje nádhernú prírodnú scenériu, ktorá sa dokonca zaraďuje medzi najkrajšie a najzaujímavejšie časti východného Slovenska. Ak sa vyberiete navštíviť Lipovce, domov nebudete odchádzať naprázdno. Odnesiete si osviežujúcu minerálnu vodu, ktorá je ukrytá v kamenných ramenách na ľavej strane cesty.  

voda
Youngandraw

Oblasť sa tým stala vyhľadávaná turistami nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta. Tieto netypické a záhadné miesta sa však nachádzajú aj vo svete:

Mystery Spot, Kalifornia

V blízkosti Santa Cruz v Kalifornii sa nachádza turistická atrakcia založená na báze ilúzie. Zdá sa, že ani na tomto mieste neplatia zákony fyziky. Ľudia tu stoja v šikmých polohách. Pre verejnosť je táto atrakcia  otvorená od roku 1941.

zahady
Flickr

Zdá sa, že na svete existujú naozaj zvláštne miesta, ktorých záhadnosť sa naozaj ťažko vysvetľuje. Napriek tomu sa stávajú lákadlom, pre mnoho turistov, ktorí chcú takéto miesta vidieť na vlastné oči.

interez.sk (Anna Zábojníková)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )