Foto: Instagram / Banksy

Neobmedzuje sa na určený výstavný priestor, ale mení svet, v ktorom žijú aj ľudia, ktorí do galérií nechodia.

Napriek tomu, že jeho identita nie je odhalená, vďaka svojmu silnému autorskému a umeleckému rukopisu ho poznajú ľudia po celom svete. Britský streetartový umelec Banksy vytvára originálne diela, ktoré upozorňujú na globálne problémy z oblasti kultúry, ekológie, politiky alebo terorizmu. Aby mal jeho hlas skutočne silu a počulo ho čo najviac ľudí, musí vyčnievať a nebáť sa zrealizovať ani tie najšialenejšie projekty, ktoré vyvolávajú rozruch. Ako už niekoľkokrát dokázal, darí sa mu to a práve to je jedným z jeho typických znakov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Do kategórie najznámejších a najzaujímavejších umelcov tohoto storočia nepochybne patrí Banksy. Preslávil sa pouličným umením, ktoré sa objavilo v rôznych svetových metropolách a častokrát dalo facku nie iba ľuďom ale aj spôsobu nášho života a hodnotám, ktoré vyznávame. Jeho grafity sú založené na originálnom štýle, vďaka ktorému je okamžite jasné, že ich vytvoril práve tento neznámy umelec. Pomocou ironizácie alebo satiry vyjadrujú dôležité posolstvá, ktoré nás prinútia zamyslieť sa nad fungovaním našej spoločnosti. Banksyho život aj tvorba prináša množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za vznikom možno najvýraznejšieho umelca dnešnej doby.

Banksy pochádza z Anglicka a jeho umelecké začiatky siahajú do rodného Bristolu a miestnej grafity scény. Práve tá ho inšpirovala a značne ovplyvnila jeho tvorbu. Spočiatku sprejoval svoje diela priamo na stenu, neskôr začal využívať vopred vytvorené šablóny, ktoré mu ušetrili množstvo času priamo na mieste. Jeho prvá výstava sa konala v miestnej galérii v roku 2000.

Banksy Girl and Heart Balloon

Vzbudzujú rozruch, ktorým odkazujú na dôležité témy

V roku 2018 vyvolal škandál na aukcii, pri ktorej sa jedno z jeho najznámejších diel, dievčatko s balónom, predalo za milión libier. Keby išlo o iného autora, najzaujímavejším na tomto by bola jeho suma. Banksy však chcel aj týmto predajom upozorniť na niečo ešte dôležitejšie. Obraz sa hneď po predaní sám skartoval a šokoval celú aukčnú sieť.

Škandál vyvolal aj v Benátkach, kde počas bienále, ktoré je najväčšou umeleckou udalosťou na svete, nainštaloval bez povolenia svoje dielo Benátky v oleji na Námestí svätého Marka. Obrovská loď plávajúca nad obyvateľmi aj gondoliermi upozornila na premnožený turizmus a následky, s ktorými miestni musia bojovať. Na situáciu ohľadom migrantov upozornil malým dievčatkom v záchrannej veste a zapálenou fakľou. Vytvoril falošné bankovky s fotografiou zosnulej princeznej Diany namiesto kráľovnej Alžbety alebo intro ku Simpsonovcom.

Banksy reagoval aj na koronavírus šíriaci sa po celom svete. Domácu izoláciu zachytil vo svojom diele, ktoré vytvoril v kúpeľni u seba doma, alebo si uctil zdravotníkov dojímavým obrazom Game Changer, ktorý daroval nemocnici. Chlapček na ňom namiesto superhrdinov ako Batman alebo Spider-Man, drží v ruke postavu v zdravotníckej uniforme. Pretože práve lekári a zdravotníci, ktorých práca je často nedocenená, sú tí, ktorí počas pandémie zachraňujú svet.

Najdepresívnejší lunapark na svete a hotel s najhorším výhľadom

Jedným z vrcholných diel Banksyho, s ktorým vyvolal vo svete obrovský rozruch, vzniklo v roku 2015. Dismaland, ako už jeho samotný názov odkazuje na zábavný park Disneyland, je jeho pravým opakom a protestom voči nemu. Banksy vytvoril miesto, ktoré na svojich návštevníkov pôsobí deprimujúco a tento pocit v nich ostáva dlho po jeho zhliadnutí. Pomocou atrakcií Dismalandu si ľudia majú uvedomiť, ako vyzerá skutočný svet, ktorý sa líši od rozprávok z dielne Walta Disneyho.

Banksy nepracuje v bežnom ateliéri, ale jeho pracovným miestom môže byť čokoľvek, čo si vymyslí. Dokázal to aj v roku 2017 projektom The Walled Off Hotel, v ktorom postavil hotel medzi Izraelom a Palestínou. Okrem samotných izieb, ktoré sú samé o sebe vizuálne pútavé, hotel disponuje tým najhorším výhľadom. Ten totiž smeruje priamo ku vojnovým konfliktom medzi krajinami.

View this post on Instagram

Have you ever been in Disney Hell? Not yet? Welcome! Dismaland is a pop art object created by Banksy who is the most elusive artist of our modern world. 🦩 He was the author of this idea to create a dark side of Disneyland. The exhibition was open secretly in Somerset, England on 21 August 2015 and was closed forever after 36 weeks of functioning on 27 September the same year. 🦩Banksy invited many modern artists to take part in this exhibition. For this exhibition Banksy created 10 new works and sponsored all the building process. This object was located on the territory of a deserted open swimming pool. 🦩 The main idea was to create an antipode of Disneyland. Banksy himself described it as “a family place were children shouldn’t be”. 🦩 The name for the spark DISMALAND is a result of blending – a way of forming new words in the English language. In the carousel you can see how the word was coined. In the advertisement Banksy also used play on words: amusement park (Disneyland) – Bemusement park (Dismaland). 🦩 The price for one ticket was only 4 pounds when the price for Disneyland starts from €60. In the carousel you can see some exhibits in this park. Which one is your favorite? Would you like to visit the park? ❤️ the post if you want to know more unusual things about Britain and British people, their life and traditions, their culture and language. #culturevulture #interestingfacts #britishculture #royalenglishintyumen #royalenglish #dismalandbemusementpark #dismaland #banksy #funenglish

A post shared by Школа Английского Языка (@renglishtmn) on

Zrežíroval vlastný film a bol nominovaný na Oscara

V roku 2010 sa Banksy pozrel na street artovú scénu pomocou dokumentárneho filmu Banksy: Exit Through the Gift Shop (ČSFD: 82%, IMDb: 8,0/10), ktorým dokázal, že sú mu blízke aj iné formy umenia ako výtvarné. Snímka je pohľadom do snobského pouličného umenia, ktoré sa z neho stalo a Banksy sa to ani tu nebráni kritizovať. Samotný jej názov pochádza z jedného z jeho vlastných diel, v ktorom odkazoval na svoj obraz krajinky, na ktorý primaľoval nápis východu cez obchod so suvenírmi.

Dokument bol nominovaný na tie najprestížnejšie filmové ocenenia, ktoré sú snom každého profesionálneho režiséra. Nechýba medzi nimi nominácia na cenu BAFTA alebo Oscara v kategórii Celovečerný dokument.

So sáčkom na hlave po boku Baracka Obamu

V roku 2010 sa dostal do rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí magazínu Time. Napriek tomu, že nikto nepozná jeho skutočnú totožnosť, vďaka svojmu vplyvu sa sem dostal spolu s Barackom Obamom alebo Stevom Jobsom. Time uverejnil pri tejto príležitosti jeho fotografiu, na ktorej má na hlave papierový sáčok.

O totožnosti Banksyho sa viedlo už množstvo diskusií a dohadov. Najčastejšie sa medzi nimi objavuje meno Robin Gunningham, nikdy sa to však oficiálne nepotvrdilo. Šírila sa dokonca fáma, že ide o lídra známej britskej hudobnej skupiny Massive Attack, Roberta „3D“ Del Naju. Banksy si však svoje súkromie dobre chráni a dokazuje, že dobré umenie je v tomto smere výraznejšie.

sothebys.com, thefactsite.com, instagram.com
Uložiť článok

Najnovšie články