Foto: Instagram (@robert3delnaja, @banksy)

Banksyho identita bola odhalená. Opäť. Teda to aspoň tvrdia chýry, ktoré sa šíria naozaj rýchlo. Samotný umelec to nepotvrdil, avšak ani nevyvrátil.

Za celou kauzou, ktorá bola znova otvorená stojí Goldie – drum and bassový DJ, ktorého korene siahajú do Anglicka. Podľa jeho slov, by mal byť najznámejší a najkontroverznejší umelec na svete jeho známym. A dokonca bližším známym, než by ste čakali. Pokiaľ však máte záľubu v trip hopovej hudbe a pouličnom umení, určite už viete, koľká bije. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Banksy je anglický sprejer, politický aktivista a filmový režisér, ktorý počas celého svojho pôsobenia, žil v anonymite. A práve tá sa mohla narušiť. Preslávil sa najmä vďaka satirickým a podvratným epigramom, ktoré veľmi rád kombinuje s čiernym humorom. Jeho tvorba je založená na graffiti s veľmi špecifickou technikou. Zvyčajne pracuje s aktuálnym politickým a sociálnym dianím, ktoré zobrazuje po celom svete na uliciach, stenách a mostoch.

Dover, England.

A post shared by Banksy (@banksy) on

Minulý rok ľudia opäť začali rozoberať myšlienku, že za identitou tohto umelca by mohol stáť Robert Del Naja, líder trip hopovej skupiny Massive Attack. Zdá sa, že dôkazy sa hromadia a jeho hudobnému kolegovi Goldiemu sa podarilo prihodiť ešte o čosi viac uhlia do ohňa klebiet. Na podcaste, za ktorým stojí Scroobius Pip akosi prišla na pretras téma umenia. Goldie hovoril o masovej produkcií umenia s cieľom zisku, pričom sa priamo zmienil o Banskym, no odrazu mal v ústach celkom iné meno.

Robert Del Naja (3D)

„Dajte mi do rúk graffiti font, hoďte to na tričko a text bude hovoriť: Banksy. A máme, bude sa to predávať okamžite. Bez urážky voči Robertovi, podľa mňa je skvelý umelec. Myslím si, že svet umenia obrátil na ruby.“ To boli slová, ktoré z Goldieho vypadli. A špekulovať o tom, či sa mu len zaplietol jazyk alebo išlo o náhodu by bolo úplne zbytočné. Robert síce nie je veľmi nezvyčajné meno, ale okolnosti vedú k celkom jasnému verdiktu. Investigatívny novinár Craig Williams dal do popredia teóriu o tom, že Robert by mohol byť Banksy. Viedol úvahy o tom, či je Robert Del Naja za týmto neslávne známym umením, alebo či minimálne vedie tým ľudí, ktorí s ním spolupracujú.

South Bronx

A post shared by Banksy (@banksy) on

: Queens

A post shared by Banksy (@banksy) on

Robert bol v minulosti umelcom, ktorého špecifikáciou boli práve graffiti v 80. rokoch. V minulosti tiež tvrdil, že je Banskyho blízkym priateľom. Williamsovi sa podarilo zistiť, že v každom meste, kde Massive Attack vystupovali sa objavili Banksyho maľby za posledných 12 rokov. Počas svojho vyšetrovania prišiel ma to, že 1. mája 2010, krátko potom ako Massive Attack vystupovali v San Franciscu, bolo práve tu nahlásených mnoho nových Banksyho počinov. O týždeň neskôr hrali v Toronte, kde sa situácia zopakovala.

Na záver Williams zhodnotil, že všetky dôkazy, ktoré má nepopierateľne dávajú zmysel. Robert Del Naja mnoho krát hovoril o svojom priateľstve s Banksym, na čo narážal aj vo svojej knihe. Podľa jeho slov by mohol pokojne odkazovať na seba.

Pozri aj: Umelec vytvoril v Amazonskom pralese prvý street-art. Ten upozorňuje na problém odlesňovania

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články