Foto: Pexels

Banksyho umenie reflektuje závažné problémy.

Pouličný umelec Banksy sa snaží svojimi nekompromisnými dielami a originálnou prezentáciou upozorňovať na dôležité problémy, s ktorými sa musia ľudia vysporadúvať. Svoju identitu drží v tajnosti, no napriek tomu je o jeho diela obrovský záujem. S kontroverziou sa spája aj jeho výstup na bienále v Benátkach. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bienále v Benátkach už od 19. storočia prináša výtvarnú tvorbu najznámejších umelcov. Koná sa každé dva roky a stretáva sa s neuveriteľným diváckym úspechom. Umelec Banksy sa rozhodol na túto udalosť zavítať a upozorniť na problém, s ktorým musí toto talianske mesto bojovať. Vyvolal však škandál, pretože prišiel bez pozvánky.

Problémový cestovný ruch

Na svojom účte na Instagrame uverejnil video, v ktorom odprezentoval svoje dielo s názvom Benátky v oleji na Námestí svätého Marka, ktoré je asociáciou na dlhodobú problematiku veľkého náporu turistov a cestovného ruchu, ktorý z mesta vyháňa domácich obyvateľov a jeho negatívneho dopadu na životné prostredie. Dielo zobrazuje obrovskú výletnú loď, ktorá sa vznáša nad okoloidúcimi ale aj nad gondoliérmi, ktorí sa plavia v kanáloch.

„Napriek tomu, že je bienále najväčšou a najprestížnejšou umeleckou udalosťou na svete, z nejakého dôvodu som na ňu nikdy nebol pozvaný,“ uviedol Banksy v popise videa na Instagrame. A keďže anonymnému autorovi kontroverzie a škandály nie sú cudzie, rozhodol sa na podujatie zavítať a odprezentovať túto svoju dôležitú myšlienku aj napriek tomu, že na to nemal oficiálne povolenie.

Ako informoval portál Collater, už počas otváracích dní festivalu sa diskutovalo o tajomnej nástennej maľbe, ktorej autorstvo sa prisudzovalo práve Banksymu. Maľba zobrazuje malé dieťa v ochrannej veste a so svetlicou v ruke. Banksy sa však k dielu nepriznal, no o pár dní na bienále zavítal a jeho návšteva nezostala bez povšimnutia.

Keďže nemal potrebné povolenie na vystavovanie diela, polícia sa rozhodla na tento výstup rázne zareagovať a Banksyho dielo z ulice odstránila a umelca vykázala. No možno aj práve vďaka tomu sa stalo terčom pozornosti a silná myšlienka, ktorú prezentuje, obletela celý svet.

Je možné teda predpokladať, že aj to bol umelcov zámer. Podobné incidenty sa totiž stali jeho vizitkou. Minulý rok šokoval umelecký svet na aukcii, na ktorej predal svoje dielo za 1 milión libier. To sa však ihneď vzápätí samé zničilo. Týmto činom však jeho hodnota ešte viac stúpla a Banksymu sa tak podarilo upozorniť na to, ako funguje princíp súčasného umenia.

collater.al
Uložiť článok

Najnovšie články