Foto: Instagram (Banksy)

Zrejme žiadne slová neznejú tak dobre dohromady, ako Banksy a škandál.

Identita rodáka z Bristolu je veľmi kontroverznou a často premieľanou témou už roky. Napriek ohromnému množstvu špekulácii sa dodnes nevie, o koho ide. Tento pouličný umelec, ktorý je známy najmä pre svoje diela narážajúce na politické problémy, si tentokrát prichystal pre svet umenia poriadny šok. Originálny kúsok jeho tvorby, na ktorom je vyobrazená jeho najznámejšia vizualizácia, sa stala obeťou samozničenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Banksyho filozofia nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Jedna z vecí, ktoré propaguje, je však dosť priamočiara. A to, že Banksy nie je na predaj. Banksy je zadarmo v uliciach pre všetkých. Jeho dielo, na ktorom sa nachádza dievčatko s balónom sa ale na aukcii predal za 1 milión libier. Akonáhle však bolo dielo za túto astronomickú cenu predané, v aukčnej sieni nastal rozruch, pretože sa obraz sám skartoval.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),


Bansky na svojom Instagrame uviedol vysvetlenie pre svoj posledný kúsok. „Pred pár rokmi som do svojho obrazu tajne zabudoval skartovačku. Pre prípad, že by niekedy išiel do aukcie.“ Keď kladivko odkleplo slová: „Predané za jeden milión libier,“ obraz sa začal pomaličky posúvať z rámu smerom nadol, pričom z neho zostávali len satirické konfety.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Vyzerá to tak, že nás Banksy dostal,“ poznamenal Alex Branczik, riaditeľ spoločnosti Sotheby’s, ktorá obraz predávala. Meno kupca bolo utajené, podobne ako je to roky s Banksyho identitou. Tým pádom mohol byť on sám človekom, ktorý toto celé nastražil a zároveň obraz aj kúpil. To sú však len špekulácie, ktorých sa objavila celá hromada hneď po incidente.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Banksy síce zničil obraz, ktorý mu v tej chvíli už nepatril, avšak týmto skutkom zároveň zdvojnásobil jeho hodnotu. „Tento čin pritiahol pozornosť médii a Banksy takto zdvihol hodnotu diela v jeho skartovanej podobe o minimálne 50%, možno sa vyšplhá aj na viac ako 2 milióny,“ hovorí Joey Syer spoluzakladateľ stránky myartbroker.com, ktorá predáva Banksyho diela.

Uložiť článok

Najnovšie články