Foto: Airbnb

Tento dvojpodlažný loft vznikol prestavbou drevárne na originálny ateliér architektky. Napriek tomu, že má len 46 m2, čo je mimochodom približne rozloha dvojizbového bytu neďaleko centra Bratislavy, vôbec nepôsobí stiesnene.

Ako je možné, že väčšina jedinečného bývania je na strednom Slovensku, konkrétne v okolí Banskej Bystrice alebo Štiavnice? Možno za to môže umelecko-dizajnérska atmosféra samotného miesta.

Ateliér Eliška nachádzajúci sa v obci Staré hory pri Banskej Bystrici tvorí unikátne vybudovaný priestor, ktorý jeho architektka príležitostne využíva ako ateliér alebo „showroom“ pre klientov. Obsahuje množstvo originálnych interiérových prvkov a je vzorovým projektom tzv. „kompaktnej architektúry“.

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Otvorený koncept ubytovania

Loft disponuje samostatným vchodom, takže poskytuje dostatok súkromia pre kohokoľvek. Osamelých spisovateľov, zamilované páry, rodiny s deťmi i manželov na dôchodku.

Ateliér Eliška predstavuje otvorený koncept ubytovania. Spoločenské priestory sa nachádzajú na prízemí. Spálňa je umiestnená na vyvýšenej galérii v tom istom priestore. Súčasťou otvoreného priestoru je aj kompletne zariadená kuchyňa.

Ubytovanie disponuje štyrmi lôžkami v jednom spoločnom otvorenom priestore. Na prízemí sa nachádza rozkladací gauč a na poschodí zasa 2-lôžková posteľ. Samostatný a oddelený priestor, samozrejme, tvorí kompletne zariadená a funkčná kúpeľňa s WC a sprchovacím kútom.

ubytovanie v atelier
Foto: Airbnb

Jednoduchý, no funkčný priestor

Mohlo by sa zdať, že Ateliér Eliška je mimoriadne nenáročným a jednoduchým bývaním. Je to naozaj tak. Avšak, je nielen maximálne funkčná a praktická, ale má v sebe unikátne čaro útulného ubytovania, aké len tak hocikde rozhodne nenájdete.

Na stavbe je cítiť prítomnosť odborníka, pretože celý priestor je premyslený do najmenších detailov tak, aby vytváral komfortný a praktický priestor na krátkodobé i dlhodobé bývanie.

Obývačka i kuchyňa vytvárajú nielen spoločné priestory, kde viete tráviť čas s blízkymi a rodinou. Väčšina nábytku má však niekoľko funkcií. Úložné priestory v spoločných priestoroch napríklad slúžia aj ako schody do hornej časti minidomu.

Sedačka v obývačke môže tiež poslúžiť aj ako klasická spálňa s rozťahovacím gaučom. Ostrovček v kuchynskom kúte zase ako funkčná jedáleň pre spoločné raňajky, obedy i večere. Konferenčný stolík v spoločnom priestore môže tiež poslúžiť ako jedálenský.

Maximálne jednoduché a praktické. Minimalistické a komfortné. Nadčasové a originálne. Všetko spojené v jednom jedinom priestore o veľkosti necelých 50 m2. Veľmi sofistikované, čo poviete?

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Ekologické prvky všade navôkol 

Čo nás mimoriadne teší, je že opäť tu máme príklad ekologického ubytovania. Moderná drevostavba je vystavaná z prírodných stavebných materiálov. Medzi jej hlavné stavebné prvky patrí slama, konope a hlinené omietky.

Kúrenie v ateliéri je zabezpečené elektrickými fóliami, ktoré sa nachádzajú priamo v hlinených omietkach. No počas zimných mesiacov si musíte prikúriť.

Ako na to? Unikátnou 100-ročnou nórskou liatinovou pecou, ktorá je sama o sebe dokonalým dizajnovým prvkom. A, samozrejme, drevom, ktoré pre vás majiteľka pripravila. Vytvoríte si tak neopakovateľnú atmosféru severských zím pri praskajúcom dreve v ohni.

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Nádych udržateľného bývania

Celé vybavenie minidomčeka mi pripomína ready-made alebo found footage umenie. Je krásne, originálne a pravdepodobne vyrobený presne na mieru, presne do tohto priestoru.

Obsahuje niekoľko prvkov, ktoré sú, samozrejme, súčasťou dizajnovej identity, no pôsobia priemyselne stroho. Veci akoby zo zvyškových materiálov a produktov. Čo je ale zaujímavé v tom najlepšom možnom zmysle slova.

Napríklad sivé plechové vchodové dvere, vstavané príborníky, zaťahovacie dvere ši potrubia a batérie v kúpeľni. Udržateľné, dômyselné, jediné svojho druhu a majstrovsky zladené do najmenších detailov.

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Moderno-historické dvojičky v jednom dvore

Záhrada Ateliéru Eliška je spoločná aj pre susednú Drevenicu Inga. Práve k nej je Ateliér pristavaný. Na jeho mieste predtým stála bývalá dreváreň.

Najzaujímavejším prvkom tohto ubytovania je práve toto spojenie. Zatiaľ čo Drevenica Inga je tradičným príkladom stavania domčekov z drevených masívov, Ateliér Eliška je ako jej moderné dvojča. Spoločne tak vytvárajú dokonalý kontrast architektúry minulosti a prítomnosti. Obe sú v podstate drevenicami. Len jedna je starká tej druhej.

Ak si teda chcete urobiť výlet v skupinke, v prípade voľných termínov je možné obe ubytovania využiť spolu ako dvojdom. Opäť, veľmi praktické. Obe sa tak stávajú dokonalým obrazom tejto doby, keď sa navraciame k dobám minulým. K tradíciám a k životnému štýlu v symbióze s prírodou, nie proti nej.

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Bonusy Ateliéru Eliška

Ako bonus pre vás majitelia pripravili jednoduché detské ihrisko, ktoré je v prípade, že cestujete s deťmi, naozaj neoceniteľným benefitom. Deti sa tu môžu do sýtosti vyšantiť a unaviť pred večerným spánkom. A rodičia si zase môžu vychutnať pohár dobrého vínka.

Hostitelia sa taktiež zaviazali k dodržiavaniu 5-krokového upratovania, čo je v dnešných časoch ďalším užitočným prvkom ubytovania. Navyše, zárukou kvality a spokojnosti je aj fakt, že hostiteľ patrí do elitnej skupiny superhostiteľov. Z toho vyplýva, že žiadne nepríjemné prekvapenie vám teda rozhodne nehrozí.

ubytovanie v atelieri
Foto: Airbnb

Dokonalá symbióza s prírodou

Ateliér Eliška umožňuje vďaka veľkým preskleniam nádherné výhľady a jedinečný kontakt s okolitou prírodou. Je naozaj príkladom kompaktnej architektúry splývajúcej s okolitým prostredím.

Nenarúša prirodzený charakter prírody navôkol a neprispieva k jej znečisťovaniu. Dokonale splýva aj so staršou architektúrou, s ktorou je spojená. Dominuje v nej skromnosť, útulnosť, praktickosť a minimalizmus, ktoré v žiadnom prípade ubytovaniu neuberajú na pohodlí a komforte.

Ak sa teda chystáte na zimnú dovolenku, alebo potrebujete zmeniť prostredie home-officu na viac prírodné, rozhodne zájdite do srdca Slovenska. Môžete tu nerušene pracovať a oddychovať zároveň.

Ateliér Eliška je miestom so staronovou dušou. Dýcha históriou i súčasnosťou. Všetko v nej je podčiarknuté dômyselnými detailmi a doplnkami. Je esteticky krásnym a inšpiratívnym zážitkom.

Čo môže byť lepším darčekom na akúkoľvek príležitosť ako zážitok? Narodeniny, meniny, Valentín, výročie, Vianoce či obyčajná zimná dovolenka alebo víkendová lyžovačka bude v tomto ubytovaní dokonalým oddychom.

Ktovie, možno ešte nejaký ten termín v tomto idylickom prírodnom prostredí nájdete ešte do konca roka. My rozhodne odporúčame tráviť najbližšie mesiace doma – na Slovensku. Nielen preto, že cestovanie je aktuálne pomerne zložité, no hlavne preto, aby sme podporili domácich podnikateľov i ekonomiku ako takú.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať