Foto: Pixabay/ flickr.com (Taro the Shiba Inu)

Mnohé vecí spôsobuje stres psom. O týchto spúšťačoch stresu by mal vedieť každý majiteľ štvornohého miláčika.

Psi poznajú len dve emócie. Buď niečo milujú, alebo vyslovene nenávidia. Ich nenávisť sa však odlišuje od tej ľudskej. Sú činnosti, ktoré robí takmer každý majiteľ psov, no tie u psa spôsobujú zbytočný stres a úzkosť. Preto je lepšie, keď sa ich úplne vyvarujeme.

Samozrejme, každý pes je jedinečný, takže tento zoznam 8 hlavných spúšťačov stresu, by sme nemali brať ako niečo, čo sedí na každého psa. Avšak určite aj vám pomôže ľahšie pochopiť to, čo sa deje v hlave vášho štvornohého priateľa.

Nenecháme ich čuchať

Photo by Alexandru Rotariu on Unsplash

Pozná to každý majiteľ. Pes, ktorý je na vodítku, nevie odtrhnúť ňufák od zeme. Všetko je pre neho zaujímavé. Kade chodí, tade vonia. Netreba ho za to hrešiť. Čuch je pre nich to najdôležitejšie na svete.

Vystavujeme ich nadmernému hluku

Psi hluk vyslovene neznášajú. Boja sa všetkých petárd, ohňostrojov a iných „lahôdok,“ ktorých zvuk ich veľmi stresuje. Pre nich je najlepšie ticho. Preto sú radi, ak ich počas osláv zavriete do izby. A ak chcete ukázať, že ste skutočný kamoš, počas toho najväčšieho hluku radšej ostaňte s vašim psom.

Nedávame im žiadnu voľnosť

Photo by Matt Nelson on Unsplash

Pes nepatrí na reťaz. To je našťastie zrejmé už väčšine majiteľov. No pes by nemal celý život stráviť na vôdzke. Občas sa tiež potrebuje poriadne vybehať. A sám. Ak máte možnosť, vybehnite do lesa. Ak nie, tak aspoň na cvičisko.

Nové prostredie jednoducho „nemusia“

Najmä nie v tom prípade, ak sa v ňom ocitnú bez svojho majiteľa. Vtedy vôbec netušia, čo sa deje. So psom môžete samozrejme skúmať nové obzory. Avšak buďte pri ňom. Tak si to dokáže poriadne vychutnať.

Vyslovene neznášajú neurotikov

Photo by Patrick Hendry on Unsplash

Viacerí odborníci sa zhodnú v tom, že psovi treba dávať jednoznačné signály. Ak ho raz za niečo hrešíte, pričom druhý raz vám to nevadí, pes bude určite zmätený. To isté platí pri prílišnom striedaní vašich nálad. Pes má byť náš spoločník, ale rozhodne nemá slúžiť ako hromozvod.

Nesprávne načasované prechádzky

To, čo je dobré v jednom ročnom období, nemusí byť v inom práve najlepší nápad. Cez jeseň je napríklad fajn poprechádzať sa so psom na poludnie. Cez leto mu prechádzka pod horúcim slnkom rozhodne neurobí dobre. Psi však majú radi pravidelnosť. Je to niečo, čo im robí režim dňa.

Hanba nesúvisí s tým, čo urobili

Photo by Mitchell Orr on Unsplash

Každý pes občas niečo vyvedie. Roztrhá vankúš, zhodí kvetinu. Keď do vás zapichne tie veľké psie oči, väčšinu mu hneď máte chuť odpustiť. Štúdia však ukázala, že pes vníma toto správanie ako formu zmierenia. V skutočnosti reaguje na nás, a nie na to, čo vyviedol. Niekedy si to dokonca ani nespojí tieto dve súvislosti.

Psom je objímanie často nepríjemné

Photo by nomao saeki on Unsplash

Tento fakt prekvapí asi nejedného psíčkara. Psi sa však pri objímaní necítia pohodlne. Ak chcú pohladkať, sami vás vyhľadajú a vyvalia sa vám do lona. Ukážu, kedy potrebujú ľudský kontakt. Len ich neberte na ruky nasilu.

Psi nie sú ľudia, ale zvieratá. Preto potrebujú úplne iný prístup. To, čo je príjemné nám, im spôsobuje stres. Preto sa skúsme týchto činností vyvarovať.

Pozri aj: Prečo mačky nosia pred dvere mŕtve zvieratá?

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články