Priatelia Foto: MovieStillsDB

Seriál Priatelia je podľa nej málo rozmanitý. Pred rokmi si to ale neuvedomovala.

Dnes by ste iba veľmi ťažko hľadali americký seriál, v ktorom by hlavné postavy neboli obsadené rasovo rozmanito. Keď si pozrieme staré obľúbené sitkomy, ktoré všetci milujeme, vidíme, že v nich to bolo úplne inak. K tejto téme sa po rokoch vyjadrila aj samotná Marta Kauffman, ktorá spoločne s Davidom Craneom stála za vznikom Priateľov, píše Unilad. Ospravedlnila sa a snaží sa napraviť túto chybu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Seriál Priatelia sa aj dnes u nás objavuje pravidelne v televíznom vysielaní, alebo si ho môžete pozrieť v knižnici streamovacej služby HBO Max. Napriek tomu, že sa jeho  humor teší veľkej obľube, je nutné priznať, že ak by seriál vznikal v roku 2022, vyzeral by inak. A s týmto súhlasí aj samotná Marta Kauffman.

zdroj: MoviestillsDB

Ľutuje túto jednu vec

Už dávnejšie priznala, že vníma ako veľkú chybu to, že do hlavných úloh šestice priateľov obsadila výlučne bielych hercov. Seriál sa odohráva v New Yorku, čo je obrovské multikultúrne mesto a povedzme si úprimne, ak by bol realitou, pravdepodobne by sa naši hrdinovia priatelili aj s ľuďmi inej farby pleti.

Kauffman to neurobila naschvál, ani sa nad týmto v minulosti nezamýšľala. Dnes ale uznáva, že to nebolo správne. Uvedomila si to po násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda, čo v Amerike vyvolalo obrovskú vlnu protestov. Viac o tomto prípade sa dočítate v našom staršom článku.

Stala sa súčasťou systémového rasizmu, hovorí

„Práve po tom, čo sa stalo Georgeovi Floydovi, som začala zápasiť s tým, že som sa stala súčasťou systémového rasizmu, aj keď som si to nikdy neuvedomovala,“ povedala Kauffman.

Daruje 4 milióny

Samozrejme, Priateľov už dnes nezmení, napriek tomu sa snaží hľadať spôsoby, ako jasne vyjadriť svoj postoj a predovšetkým pomáhať. Práve preto sa rozhodla darovať 4 milióny dolárov katedre afrických a afroamerických štúdií bostonskej univerzity. Kvôli tomuto kroku sa jej dostalo množstvo podpory a pozitívnych reakcií.

Ale ako dodáva, je to iba začiatok. Vie totiž, že urobila chybu, aj keď nie vedomú.