Foto: Agnieszka Mordaunt, Babak Fakhamzadeh (Unsplash)

Turistov je veľa a mnohé lokality to už nezvládajú.

Cestovný ruch za sebou často zanecháva deštruktívnu spúšť. Okrem hotelov, letísk a inej potrebnej infraštruktúry sú to často stopy, ktoré na prvý pohľad nevidíme. Mnohé miesta na našej Zemi sú návštevnosťou turistov tak presýtené, že ich človek nevedomky poškodzuje. Jediným možným východiskom je potom počet turistov obmedziť, alebo im návštevu danej lokality celkom zakázať. Ktoré miesta si teda treba z cestovateľského plánu v najbližšej budúcnosti vyškrtnúť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Komodo

Indonézsky ostrov Komodo patrí už dlhé roky k obľúbeným turistickým lokalitám. Okrem fascinujúcej prírody a potápania sem ľudia chodia obdivovať aj jeho prirodzených obyvateľov. Žijú tu totiž varany komodské, najväčšie plazy na Zemi, ktorých ostalo už len niekoľko tisíc. Tento ohrozený druh majestátneho plaza sa stáva častou korisťou pytliakov a pašerákov. Práve preto sa indonézske úrady rozhodli od januára 2020 ostrov uzavrieť a populáciu miestnych varanov preskúmať. Zistia, koľko ich vlastne ostalo, ako sa im žije a či majú dostatočne priaznivé podmienky pre život. Kedy a či vlastne bude ostrov pre návštevníkov znovu sprístupnený, zatiaľ známe nie je.

The Sun settles in Paradise - D800 - Explored

Base camp na Evereste

Turistickú uzáveru má aj base camp na čínskej strane pod najvyšším vrcholom sveta. Čínske úrady už koncom roka 2018 oznámili, že base camp bude pre turistov uzavretý a výnimku a povolenie k výstupu dostane počas nasledujúcej sezóny len 300 horolezcov. Base camp, známy ako Rongbuk Monastery, má oproti tomu v Nepále tú výhodu, že sa doň možno dostať aj na štyroch kolesách. Každoročne túto možnosť využívali desiatky tisíc turistov. Mount Everest a jeho okolie však chce teraz Čína upratať ako od odpadkov, tak aj od zmrznutých tiel horolezcov, ktorí pod najvyšším vrcholom sveta našli nešťastne svoju smrť.

Tibet - Mount Everest

Red light discrict

Známa amsterdamská mestská časť De Wallen známejšia pod pojmom Red light district, už viac nebude pre turistov k dispozícii. Aby sme teda veci uvideli na správnu mieru, už viac nebude v ponuke turistických prehliadok, ktoré rôzne agentúry v centre mesta ponúkajú. Vyhľadávaná časť Amsterdamu preslávená prostitúciou a červeným osvetlením totiž lákala obrovské množstvo turistov, ktorí ale nevyužívali služby sexturizmu. Jednoducho chceli ikonickú atrakciu hlavného mesta Holandska vidieť na vlastné oči. Mesto De Wallen v prehliadkách zakázalo s odvolaním sa na presýtené mestské centrum turistami a neúctivosť voči tradičnému zmyslu tejto časti mesta.

Amsterdam. De Wallen.

Islandský kaňon

Islandský kaňon s názvom Fjaðrárgljúfur bude pre návštevníkov uzavretý ešte do konca tohto mesiaca. Príčinou je obrovský nárast turistov, ktorí sa mnohí spájajú s vydaním videoklipu Justina Biebera natočeného v roku 2015 práve na tomto úžasnom mieste. 100 metrov hlboký a mimoriadne fotogenický kaňon už zátaž turistov jednoducho nezvládal. Islandské úrady ale Justina Biebera a jeho klip z ničoho neobviňujú. Cestovný ruch na ostrove zažíva v posledných rokoch mimoriadny boom a návštevníci sa ani zďaleka neobmedzujú len na návštevu kaňonu Fjaðrárgljúfur.

Fjaðrárgljúfur

Maya Bay

Thajský raj v podobe krásnej zátoky s piesočnatou plážou, ktorá sa objavila aj vo vynikajúcom filme Beach uzavreli dočasne už minulý rok. Zátoku na ostrove Ko Phi Phi Leh v Andamanskom mori kvôli slávnemu filmu s Leonardom DiCapriom totiž navštevovalo toľko ľudí, že to miestny ekosystém už nezvládal. Aktuálne je už jasné, že ľudská noha na pláž nevstúpi ešte poriadne dlho. Uzavretá bude totiž definitívne minimálne do roku 2021.

Phi Phi ley. Maya Bay.

Uluru

Austrálski Aborigénci sa konečne dočkali. Posvätná hora Uluru, ktorá je ikonou austrálskej púšte bude pre turistov po rokoch uzatvorená a de facto tak prinavrátená pôvodným protinožcom. Konkrétne od októbra 2019 bude výstup na vrchol Uluru pre turistov úplne zakázaný. Množstvo návštevníkov totiž v minulosti nielenže masovo narušovalo duchovnú posvätnosť hory, ale ničilo aj miestne prostredie.

uluru

Machu Pichu – obmedzená návštevnosť

Azda najznámejšia kultúrno-historická pamiatka v Južnej Amerike trpí pod obrovským náporom turistov. Peru sa preto svoj klenot rozhodlo chrániť a počet návštevníkov obmedziť. Miestne úrady obmedzili návštevné hodiny zatiaľ len na najbližšie týždne. Následne vyhodnotia dopad májových obmedzení a stanovia nové pravidlá aj na ďalšie obdobie. Ako konkrétne teda bude vyzerať budúcnosť najznámejšieho mesta Inkov zatiaľ známe nie je.

Machu Pichu

Boracay – obmedzená návštevnosť

Jedna z najznámejších pláži Filipín sa nachádza na ostrove Boracay. Nádherná destinácia však bola turistami vyhľadávaná v tak extrémnom počte, že ju museli minulý rok na pol roka uzavrieť a upratať. V októbri 2018 pláž pre verejnosť znovu sprístupnili. Poučení chybami z minulosti však s novými a poriadne prísnymi pravidlami. Obmedzený je denný počet návštevníkov, na pláži sa nesmie jesť, piť a vlastne ani plávať. Obmedzená je stavba hradov z piesku aj mnohé ďalšie aktivity.

Boracay beach

Uložiť článok

Najnovšie články