Islandský kaňon Fjaðrárgljúfur sa zatvára pre nápor turistov

Foto: Unsplash

Zdá sa, že čoraz viac populárnych miest zatvára svoje brány pred závratným množstvom turistov.

V dobe sociálnych sietí však tento jav vôbec nie je nepochopiteľný. Online trendy a senzácie sa vzťahujú aj na skutočné miesta. Influenceri sa na rôznych populárnych miestach zbiehajú z najrôznejších miest sveta a tieto miesta následne trpia pod náporom vysokej návštevnosti. Prehnaný záujem o prírodnú pamiatku jej totiž rozhodne neprospieva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z podobných príčin bola uzatvorená aj thajská pláž, na ktorej sa nakrúcal fantastický snímok Pláž s Leonardom DiCapriom. Paradoxne, postavy v tomto diele sa snažili ujsť pred davmi, ktoré zachvacovali ostatné thajské ostrovy. Tento senzačný jav sa však netýka len prírodných destinácií. Niečo podobné mohli pozorovať aj obyvatelia Notting Hillu, ktorí museli influencerov vyháňať spred svojich príbytkov.

Senzácia dorazila aj na Island

Veľmi populárny islandský kaňon Fjaðrárgljúfur bude až do júna zatvorený. Áno, počujete správne. V čase, kedy je na Islande turistická sezóna v plnom prúde, bude jedna z hlavných atrakcii zatvorená. Prečo? Justin Bieber tu natočil klip k svojej piesni I’ll show you, a tak je toto miesto preťažené fanúšikmi. Kaňon Fjaðrárgljúfur sa nachádza na juhu Islandu, približne 70 kilometrov od mesta Vik.

Aj napriek tomu, že Island má množstvo prírodných úkazov, Fjaðrárgljúfur medzi nimi stále vyniká. Tento 100 metrov hlboký kaňon je veľkým lákadlom pre fotografov. Je totiž majestátny, priestranný a aj na najhorších záberoch vynikne jeho veľkoleposť. Inými slovami je veľmi fotogenický. Šéfka národnej turistickej agentúry, Inga Hlin Palsdottir však pre CNN povedala, že nie je fér viniť nadmerný turizmus či popové hviezdy za zatvorenie tohto kaňonu.

Úkaz, ktorému nebola sláva súdená

Fjaðrárgljúfur je v tomto prípade ako predstaviteľ Chandlera z Priateľov, Matthew Perry. Aj na tom sa sláva nepekne podpísala v podobe závislostí, depresii a zlého životného štýlu. „Je to prírodný úkaz, ktorému tak vysoká popularita nikdy nebola súdená,“ pokračuje Hlin Palsdottir. „Musíme sa postarať o lepšiu infraštruktúru, aby sme ročne mohli privítať viac návštevníkov.

Unsplash

Štatistiky hovoria, že popularita Islandu medzi turistami stále stúpa. Len v roku 2017 navštívilo Island viac ako 2 milióny turistov. To je naozaj slušné číslo vzhľadom k faktu, že na tomto vulkanickom ostrove žije len 338-tisíc ľudí.

cnn