Foto: Wikimedia (Martin St-Amant)

Mimoriadne obľúbená turistická atrakcia, Machu Picchu, bude regulovať čas, ktorí tu strávia turisti.

Peruánske úrady sa mimoriadnemu cestovnému ruchu určite tešia, no situácia, ktorá vládne v stratenom meste Inkov, je na spadnutie. Machu Picchu navštívi každý deň až 4-tisíc turistov. Keďže Peru a Riaditeľstvo decentralizovanej kultúry mesta Cusco, chcú zachovať túto pamiatku aj pre ďalšie generácie, bude musieť byť frekvencia turistov obmedzená.

Tak, ako prírodné pamiatky, aj táto stavba, ktorá pozostáva zo systému terás a chrámov, sa opotrebúva s veľkým počtom návštev. Jose Bastante, vedúci Národného archeologického parku Machu Picchu, vysvetlil, že od 15. do 21. mája, budú môcť turisti navštíviť Chrám Slnka od 07:00 do 10:00, chrám Kondora od 10:00 do 13:00 a pyramídu Intihuatana od 13:00 do 16:00.

Pamiatka je zraniteľná

Práve menované miesta, sú najzraniteľnejšie a preto je tu návštevnosť obmedzená len na tri hodiny. Najopotrebovanejšie sú údajne poschodia a schody. Od 22. do 28. mája bude pyramída Intihuatana otvorená od 07:00 do 10:00, Chrám Kondora od 10:00 do 13:00 a Chrám Slnka od 13:00 do 16:00. Po následnom vyhodnotení májového mesiaca budú ustanovené nové regulácie pre jún.

Pixabay

Tieto obmedzenia nemajú za cieľ sťažovať dovolenky turistov, no chcú zachovať prastarú citadelu aj pre ďalšie generácie. Pre vysokú návštevnosť musela byť minulý rok zatvorená aj thajská pláž, ktorú turisti obľubovali kvôli tomu, že si zahrala hlavnú úlohu vo filmovej adaptácii bestselleru Pláž.

andina.pe
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )