Foto: SITA/AP

„Je to trochu kontroverzné, ale je mi to úplne jedno," odkázal prezident Trump.

Obklopené aligátormi a pytónmi. Také je detenčné zariadenie v odľahlých močiaroch Floridy Alligator Alcatraz, kam pod taktovkou amerického prezidenta Donalda Trumpa budú úrady umiestňovať tisíce migrantov. 

Trump ho navštívil v utorok a s nadšením opísal drsné podmienky, ktoré tu na ľudí čakajú. „Je to trochu kontroverzné, ale je mi to úplne jedno,“ odkázal novinárom a kritikom tohto kroku.

Foto: SITA/AP

Politológ Erik Láštic z Univerzity Komenského v Bratislave pripomína, že v prvých mesiacoch prezidentského pôsobenia Trumpova administratíva deportovala ľudí podobným tempom, ako to robil prezident Barack Obama. Rozdiel však vidí predovšetkým v spôsobe, akým o tom hlavy Spojených štátov hovoria.

„To, v čom sa výrazne Trump líši, je práve rétorika, v ktorej kohokoľvek iného dehumanizuje a označuje za hrozbu USA. Či snaha ukazovať, ako sú USA pripravené sa s tými „inými“ vyrovnať,“ hovorí a pripomína napríklad utorňajšiu návštevu prezidenta na Floride či „photo-op“ ministerky pre národnú bezpečnosť Kristi Noem v San Salvadore, kam boli deportované desiatky ľudí.

O čo ide?

V utorok bolo oficiálne otvorené záchytné centrum pre migrantov na Floride. „Dovnútra vedie len jedna cesta a jediná cesta von je jednosmerný let. Priestor je izolovaný a obklopený nebezpečnou divokou prírodou a neľútostným terénom,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavitt.

Foto: SITA/AP

Tábor sa nachádza v chránenej oblasti Everglades na opustenom letisku uprostred lesov, močiarov a trávnatých porastov. Jeho okolie je známe najmä pre výskyt aligátorov, ktorých populácia sa tu odhaduje na asi 200-tisíc.

Veríme, že dôležité informácie by mali byť prístupné pre všetkých. Tento PREMIUM článok si preto môžeš prečítať ZADARMO

Trumpa pri návšteve sprevádzal krajne pravicový floridský guvernér Ron DeSantis. Ako informuje The Guardian, tábor označil za vzor pre iné štáty podporujúce prezidentov plán masových deportácií. Spolu s nimi sa v zariadení objavila aj ministerka Noem. Spoločne si prezerali klietky, do ktorých plánujú umiestniť ľudí.

Kroky americkej administratívy si vyslúžili kritiku nielen pre nehumánne podmienky, ale aj pre environmentálnu záťaž, ktorú zariadenie predstavuje pre krehké mokrade.

„Z ľudsko-právneho hľadiska je táto väznica úplne neakceptovateľná, podmienky sú nevhodné pre ľudí. Žiaľ, je to v súlade s ostatnými krokmi Trumpovej administratívy voči prisťahovalcom a cudzincom, ale aj celkovo vo vzťahu k vláde zákona, rovnosti a dodržiavaniu pravidiel,“ uviedol pre interez riaditeľ Inšitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Nie sú vylúčené nepokoje

Trump sa však nad ich ohlasmi smeje. „Naučíme ich, ako utiecť pred aligátorom. Neutekajte rovno, takto kľučkujte, a viete čo? Vaše šance sa zvýšia o jedno percento. Nie je to dobré,“ odkázal prezident USA posmešne ľuďom, ktorých podľa neho väzenie udrží tam, kde majú byť. „Majú tam veľa strážcov a veľa policajtov v podobe aligátorov. A tým nemusíme toľko platiť,“ dodal.

Foto: SITA/AP

Podľa Weisenbachera sa Trump čoraz viac podobá na autoritárskeho vládcu. „Ak bude takto pokračovať, nevylučoval by som nepokoje a násilnosti. Vzhľadom na to, že ani opozícia a súdnictvo sa nedokážu tomuto trendu efektívne postaviť, žiaľ je už možné hovoriť, že v USA môže vypuknúť občianska vojna alebo sa rozpadnú,“ upozorňuje.

Prezident sa podľa neho zahráva s ohňom a môže sa popáliť. „Dúfajme, že to tak nebude. V každom prípade, pokým sa niečo zmení, Donald Trump bude mať na svedomí veľa ľudského utrpenia, zničených rodín a zmarených životov.“

Okrem toho tiež dodáva, že celá situácia je o to smutnejšia, že samotný prezident Trump je z imigrantskej rodiny, keďže jeho matka prišla do USA až v dospelosti.

Obľúbenosť Trumpa

Využívanie témy migrácie nie je u Trumpa ničím novým. Skloňovanie kontroly hraníc, stavanie múra medzi Spojenými štátmi a Mexikom či kontrola nelegálnej migrácie boli jednou zo silných tém jeho volebnej kampane. Aj to je jednou z príčin, prečo si získal sympatie voličov.

„Všeobecne má snaha prísnejšie kontrolovať počet tých, ktorí do USA prichádzajú, osobitne cez južnú hranicu s Mexikom, či vyhostiť tých, ktorí sú v USA bez platných víz, silnú podporu voličov Trumpa, respektíve Republikánskej strany. U voličov demokratov je tá podpora nižšia,“ hovorí politológ.

Foto: SITA/AP

V tomto prípade však upozorňuje na to, že výrazná zhoda medzi demokratmi a republikánmi pretrváva napríklad pri téme deportácií tých, ktorí sa v USA dopustili násilných trestných činov a boli odsúdení.

„Je tiež zhoda na tom, že USA musia byť schopné lepšie kontrolovať vlastné hranice, osobitne tú južnú. Najväčšie rozdiely v podpore Trumpa medzi voličmi budú napríklad v otázke, čo s tými, ktorí sú v USA dlhodobo bez platných víz, ale pracujú, platia dane, vychovávajú deti,“ dodáva Láštic s tým, že počet nelegálnych prekročení južnej hranice výrazne klesol.

Uložiť článok

Najnovšie články