foto: Pixabay

Nejeden z nás sa zoznámil s láskou svojho života cez internet. No treba mať na pamäti, že všetko je na webe. Dokonca aj to, čo ste už dávno zmazali.

Počuli ste už o aplikácii Tinder? Táto internetová zoznamka celosvetovo spája už viac ako 50 miliónov ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou v nej objavíte aj zopár Slovákov. Jedna z užívateliek si vyžiadala od tejto zoznamky svoje údaje. Na oplátku dostala neuveriteľných 800 strán, ktoré obhajovali nielen samotnú komunikáciu, ale aj jej najhlbšie tajomstvá. Čo by sa však stalo, keby sa niekomu podarilo nabúrať sa do systému a zneužiť informácie? Určite by viacerí ľudia boli jednoducho nahraní. Aj to je temná strana internetového sveta, v ktorom žijeme. 

V júli tohto roku uzrela svetlo sveta alarmujúca štúdia, ktorá ukázala, že drvivá väčšina užívateľov Tinderu zverejní informácie o sebe bez toho, aby si uvedomovala s tým súvisiace riziko. Pravdou je, že aplikácie nám zjednodušujú život. Tie svoje obľúbené si otvoríme niekoľkokrát za deň. Užívateľka Judith sa však rozhodla využiť právo na ochranu osobných údajov, ktoré platia pre všetkých obyvateľov EÚ. Preto si vo februári tohto roku vyžiadala detaily svojho účtu a komunikácie v aplikácii Tinder. Po emailovej žiadosti dostala k dispozícii 800-stranový dokument, ktorý obsahoval naozaj všetko. Počnúc jej lajkami na Facebooku, fotografie z Instagramu (i keď svoje konto zmazala), záujmy, vzdelanie či každú jednu konverzáciu. Pre milovníkov štatistík poskytneme celkom zaujímavé údaje. Od 18. decembra 2013 celkovo otvorila aplikáciu 920 krát, pričom jej aplikácia našla zhodu s 870 potenciálnymi partnermi. S niektorými z nich bola vo vzťahu. Z iných sa stali priatelia a samozrejme, rande s niektorými z nich dopadlo priam katastrofálne.

Ani nevieme, čo v skutočnosti poskytujeme

pixabay.com

Aj samotný analytik z Washingtonskej univerzity, Olivier Keyes, je zhrozený. „Nečakal som, že dostaneme k dispozícii toľko údajov. Každá aplikácia, ktorú bežne používame, prakticky pracuje na podobnom princípe. Ak Tinder o vás poskytne 800 strán, na Facebooku sú ich tisíce.“ Aj Judith sa pri čítaní svojich starých správ doslova hanbila. Od roku 2013 si vymenila viac než 1 700 správ. Niekedy obsah správ kopírovala a posielala ich viacerým užívateľom. No nech hodí kameňom ten, kto je bez viny, však?

Osobné údaje slúžia v prvom rade pre reklamné účely. Aj preto sa ženám „náhodne“ objavujú reklamy napríklad na hygienické produkty, u mužov zas nájdeme reklamy so zameraním na nich. Zatiaľ čo sa vy venujete zábave, aplikácie si v pozadí, v tichosti zbierajú o vás všetky potrebné informácie. A najhoršie na tom je to, že ich všetci poskytujeme dobrovoľne.

Ochrana osobných údajov

pixabay.com

Myslíte si, že vaše osobné údaje sú na webe automaticky chránené? Je to omyl. Málokto z nás si však nájde čas na to, aby si prečítal všetky obchodné podmienky. Keby sme na ne hodili aspoň očkom, tak by sme sa dozvedeli jasnú reakciu Tinderu: „Nemali by ste očakávať, že vaše osobné údaje, chat alebo ďalšia komunikácia vždy ostane v bezpečí.“ Asi presne vedia, prečo to tvrdia. To, čo sa stalo Judith, je však len vrcholom ľadovca. Jedna vec je, že sa o vašom súkromí môže dozvedieť celý svet. Druhá vec je, že napríklad vaše prepojenie na LinkedIn, kde sa poľahky dá dozvedieť výška vášho platu, úverov a všetky ostatné informácie. Ktovie, či práve kvôli Tinderu nebude chcieť s vami ten sympatický agent uzavrieť poistku. Preto by sme si všetci mali poriadne premyslieť, keď o sebe niečo napíšeme na sociálnu sieť. Pretože aj to, čo tam zmažeme, tam ostane. A môže sa k tomu dostať hocijaký šikovný hacker.

Pozri aj: Vtipná konverzácia, ktorá sa tiahne už tri roky. Tinder sa rozhodol zakročiť, aby sa títo dvaja ľudia konečne stretli

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy