Foto: Danubia

Lukáš Mužla / / Slovensko
Počas štátneho sviatku sa otvárajú príležitosti spoznávať našu krajinu. Čo poviete na tieto tipy?

Zajtra 8. mája do práce nepôjdeme (aspoň väčšina z nás). Dňom víťazstva nad fašizmom si totiž budeme pripomínať koniec druhej svetovej vojny v Európe. Teplé rožky síce ráno v obchodoch nekúpite, no namiesto toho môžete voľný deň využiť na spoznávanie našej krajiny. Vykašlite sa na nakupovanie v Rakúsku a navštívte napríklad niektoré z týchto miest. Určite to nebudete ľutovať. 

Skanzeny

Liptov, Orava, Kysuce, Tatry i Šariš. Ak ste milovníci slovenskej ľudovej kultúry, či radi objavujete tradície našich predkov a ich každodenný spôsob života, skanzeny sú pre vás ako stvorené. V našej malej krajine ich máme hneď niekoľko. A verte či nie, nie sú to iba Čičmany či Vlkolínec. Ak by ste sa rozhodli pre návštevu skanzenu, ten najkrajší a vám najbližší si môžete vybrať v našom staršom článku o najkrajších skanzenoch na Slovensku.


Jaskyne

Zajtra nás síce čaká mierne ochladenie, no po mnohých poriadne horúcich „jarných“ dňoch máte mnohí možno chuť poriadne sa schladiť. Urobiť tak môžete v niektorej z 13 sprístupnených jaskýň na našom území. Jaskyniari otvorili sezónu len nedávno a voľný deň je tou najlepšou šancou navštíviť niektorý z podzemných prírodných pokladov Slovenska.


Danubiana

Ani nie 20 km od Bratislavy nájdete jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe, o ktorom ste možno ani len nevedeli. Od svojho otvorenia roku 2000, múzeum uskutočnilo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény. Aktuálne môžete v Danubiane obdivovať diela Slovákov Petra Pollága a Igora Piačku či rakúskej dámy menom Xenia Hausner.

Foto: Danubiana

Rio de Klin

Socha Krista Spasiteľa týčiaca sa vysoko nad mestom Rio de Janeiro je symbolom Brazílie. Možno ste však nevedeli, že podobnú scenériu ponúka aj Orava. Konkrétne maličká dedinka Klin v okrese Námestovo, kde z hory Grapa drží nad ľuďmi ochrannú ruku socha Krista. So svojou výškou 9,5 metra, váhou  23 ton a rozpätím rúk 7 metrov je treťou kópiou brazílskej sochy na svete a zároveň najvyššou sochou Krista na Slovensku.


Ferraty na Skalke

Skalka v Kremnických vrchoch sa nedávno stala ferratovým slovenským rajom. Minulý rok tu totiž otvorili Ferraty Komín, ktoré sa takmer okamžite stretli s veľkým nadšením. Nájdete tu niekoľko trás s rôznou obtiažnosťou, čo zabezpečuje, že si na svoje prídu aj úplní začiatočníci. Nudiť sa však nebudú ani skúsení lezci, na Skalke sa totiž nachádza najťažšia ferratová trať na Slovensku. Ak nemáte potrebnú výstroj nezúfajte, na Skalke si ju môžete zapožičať.


Banské múzeum v Banskej Štiavnici

Slovensko a jeho banská história. Časy na ktoré môžeme byť právom hrdí a ktoré našu malú krajinu preslávili po celej Európe. Nahliadnuť do sveta baníkov, do tajomných tmavých chodieb hlboko pod zemským povrchom a spoznať históriu baníctva v Banskej Štiavnici môžete v zaujímavom Banskom múzeu v prírode. A po návšteve múzea vám Banská Štiavnica ponúkne aj tieto zaujímavé miesta: 10 najúžasnejších miest v Banskej Štiavnici, ktoré pri jej návšteve jednoducho nemôžete vynechať.


Tricklandia

Údajne najzábavnejšia galéria na Slovensku. TrickLandia je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Nájdete tu celkom 24 rôznych atrakcií, ktoré obsahujú 15 trick-artových obrazov, rozšírenú (augmented) realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a iné. Vedzte však, že vstup do TrickLandie je potrebné si zarezervovať.

Gemerské spojky

Zaujímavé stavby so zaujímavým príbehom. Gemerské spojky – železničné tunely neboli nikdy využité a nikdy nimi žiadny vlak neprešiel. Namiesto rušňov a vozňov ich však pravidelne križujú turisti, ktorí túto netradičnú lokalitu vyhľadávajú z najrôznejších kútov Slovenska. Najväčším lákadlom je dozaista Slavošovský tunel s dĺžkou 2400 metrov, do ktorého by ste bez dobrého zdroja sveta chodiť radšej nemali. Viac o Gemerských spojkách sa dočítate v našom staršom článku.


Rozhľadňa Dubeň

Otvorená je len pár mesiacov, preto ak ste ju nenavštívili, potom by ste to mali napraviť. Z viac ako 27 metrov vysokej rozhľadne Dubeň uvidíte z nadmorskej výšky 598 metrov mesto Žilina ako na dlani. Ak však máte do Žiliny ďaleko nejaká tá rozhľadňa sa určite nachádza aj vo vašom okolí. Tie najkrajšie na Slovensku sme pre vás spísali v našom staršom článku.

Foto: TS Mesto Žilina

Hrady a zámky

Naša malá krajina ukrýva viac ako 100 hradov a zámkov. Sú ukážkou stredovekej histórie našej krajiny a dotvárajú krásne prírodné prostredie Slovenska. Nech už bývate kdekoľvek, k nejakému tomu hradu či zámku to máte určite neďaleko. Ktorý si však vybrať? Možno niektorý z 10 tých najkrajších na Slovensku.


Pozri aj: Les meniaci sa na jazero či najväčšie termálne kúpele v Európe. 10 unikátnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našich hraníc

0
Komentovať (0)