Rio de Janeiro, metropola Brazílie, je každoročne plné turistov. S úžasom obdivujú pláže, kultúrne pamiatky, ale hlavnou dominantou je socha Krista Spasiteľa, ktorá sa stala neodmysliteľným symbolom juhoamerickej metropoly a určite láka mnohých z nás.

Aby sme niečo podobné videli, nemusíme však cestovať tisícky kilometrov, pretože jednu takú sochu máme aj u nás, na Slovensku. V našej malej krajine v srdci Európy sa veru nachádzajú zaujímavé a čarovné miesta, o ktorých častokrát netušia ani Slováci. Jedným z takýchto miest je  aj obec Klin na severe Slovenska v okrese Námestovo. Na prvý pohľad veľmi nenápadná dedinka, obklopená krásnymi oravskými lesmi, si však získala prívlastok slovenské Rio.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo? Nuž preto, že na obec hľadí z hory Grapa socha Krista. Čím je zaujímavá? Rozhodne tým, že je presne identická s tou, ktorú obdivujú zástupy ľudí v Riu de Janeiru, ibaže táto naša slovenská je o čosi menšia.

So svojou výškou 9,5 metra, váhou  23 ton a rozpätím rúk 7 metrov je treťou kópiou brazílskej sochy na svete a zároveň najvyššou sochou Krista na Slovensku. Práce na soche začali už koncom roka 2007 a postavená bola 1.mája 2008.

Slovenský kúsok Brazílie, ktorý dnes poznáme pod názvom Rio de Klin, ponúka návštevníkovi nádherný výhľad nielen na samotnú obec, ale aj na Suchú Horu, Roháče, Námestovo, Oravskú Priehradu, alebo pri dobrej viditeľnosti, až do poľského Zakopaného.

O rok neskôr k Spasiteľovi, pozerajúcemu sa na to naše Slovensko, pribudla aj druhá socha Jána Pavla II.

V čarokrásnom areáli sa taktiež nachádzajú altánky na posedenie či oddych po náročnej túre a spolu tak dotvárajú magickú atmosféru na mieste, ktoré je hodné vašej pozornosti.

Ak teda potrebujete tip na výlet, určite nevynechajte Rio de Klin, kde čas akoby neexistoval. Sadnite si, spomaľte nachvíľu a užívajte si výhľad. Veď napokon, aj to slovenské Rio má niečo do seba.

interez.sk (Alexandra Geletová), e-obce
Uložiť článok

Najnovšie články