Instagram.com

Miesta dýchajúce históriou a opradené rôznymi povesťami. Výber našich najkrajších hradov a zámkov, ktoré určite stoja za návštevu.

Slovensko sa môže pýšiť množstvom krásnych hradov a zámkov, za ktorými k nám cestujú turisti z celého sveta. Z niektorých zostali už len ruiny, iné sú skoro úplne zachované, ale každý z nich pre našu krajinu predstavuje obrovskú kultúrnu a historickú hodnotu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najkrajšie hrady na Slovensku

Bojnický zámok

Patrí k najkrajším a najviac navštevovaným zámkom v strednej Európe. Zámok bol pôvodne dreveným hradom vyvinutým zo staršieho hradiska. Potom ako sa majiteľom hradu stal gróf Ján František Pálfi, rozhodol o prestavaní hradu na romantický zámok. Architektom prestavby bol Jozef Hubert, avšak práve Pálfi navrhoval, kreslil a riadil väčšinu prác. Inšpiráciou pri prestavbe im boli gotické hrady z údolia rieky Loiry a tiež raná renesančná talianska architektúra. Na zámku sa každoročne uskutočňuje návštevníkmi obľúbený Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorého program tvoria zinscenované udalosti a príbehy z dejín Bojnického zámku.

Spišský hrad

Je súčasťou národného kultúrneho dedičstva a taktiež je pamiatkou zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi najväčšie hradné komplexy v Európe. Súčasťou hradu je vyhliadková veža, z ktorej sa ako na dlani naskytuje výhľad na Spišské Podhradie a Spišskú Kapitulu, a dokonca za slnečného počasia dovidíte až na vzdialené končiare Tatier. V hrade sa tiež nachádza samostatná expozícia archeologických nálezov, hradná mučiareň a gotická kaplnka sv. Alžbety. V roku 1780 bol Spišský hrad zničený požiarom a postupne chátral. V roku 1970 sa ho ujali pamiatkári, ktorí ho technicky náročnou konzerváciou hradieb dostali do stavu v akom sa nachádza dnes.

Oravský hrad

Prvé písomné záznamy o hrade pochádzajú z 13. storočia. Vtedy bol ešte kráľovským majetkom, postupne však menil majiteľov. Hrad sa nachádzal na vtedy strategicky významnom mieste v blízkosti colnej stanice v Tvrdošíne a plnil tiež funkciu župného hradu. Tri vstupné brány sú prepojené tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. Súčasťou expozície sú interiéry z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Hrad ponúka možnosť nočných prehliadok spestrených o rôzne divadelné predstavenia.

Trenčiansky hrad

Rovnako ako Spišský hrad aj Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Najznámejším majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Hrad v minulosti strážil dôležité brody na Váhu a karpatské priesmyky, ktorými prechádzali obchodné cesty. S Trenčianskym hradom sa spája legenda o Studni lásky. Legenda hovorí o láske Omara a Fatimy, ktorú držal ako zajatkyňu Štefan Zápoľský na Trenčianskom hrade. Štefan sľúbil, že Fatimu oslobodí, ak Omar vykope na hrade studňu do tvrdej skaly. Omar sa o to pokúšal 3 roky a prišiel pri tom skoro o všetkých svojich 300 druhov. Nakoniec sa mu však studňu podarilo vykopať a Fatimu si odviedol domov. Počas letnej sezóny sa na hrade konajú Hradné slávnosti, ktoré návštevníkov svojou atmosférou vracajú v čase späť do 16. storočia.

Hrad Ľubovňa

Bol postavený ako hraničný strážny hrad za účelom ochrany obchodných ciest do Poľska. Najväčší zásah do pôvodnej architektúry hradu sa uskutočnil po veľkom požiari, ktorý hrad poškodil natoľko, že musel byť obnovený. Počas obnovy bol na hradnom brale vybudovaný veľkolepý renesančný palác a hrad sa zmenil na renesančnú pevnosť. Hrad absolvoval ešte jednu veľkú prestavbu, pri ktorej bola postavená nová vstupná brána, ranobarokový palác, východná bastila a kaplnka. Najvýznamnejšia udalosť v dejinách hradu sa odohrala v roku 1412, keď tu panovníci Uhorska a Poľska podpísali dohodu o mieri. V hrade bol 10 mesiacov väznený slávny cestovateľ Móric Beňovský, ktorému sa však nakoniec s pomocou jeho milovanej podarilo utiecť. Dôvodom jeho uväznenia bola organizácia vojenskej jednotky proti poľskému kráľovi.

Smolenický zámok

Smolenický zámok sa nachádza na úpätí Malých Karpát nad obcou Smolenice. Podobu, ktorú má teraz nemal počas celej svojej existencie. Pôvodne bol v 15. storočí postavený ako hrad. Neskôr sa však majitelia zámku zadĺžili a predali ho Pálfyovcom. Postupne hrad spustol a počas napoleonských vojen dokonca vyhorel. Požiar bol tak rozsiahly, že z hradu zostali len ruiny a do svojej súčasnej podoby bol zrekonštruovaný až začiatkom 20. storočia vďaka Jozefovi Pálfymu. Momentálne je v rukách Slovenskej akadémie vied a slúži ako miesto konania vedeckých konferencií a sympózií. Pre návštevníkov je zámok otvorený len počas mesiacov júl a august.

Bratislavský hrad

Bratislava

Hrad je postavený v gotickom štýle a má podobu štvorca so štyrmi vežami. V skutočnosti však má hrad iba jednu vežičku, ktorá sa nachádza na juhozápadnej strane a ďalšie tri sú len pristavané na streche. Dlhý čas bol Bratislavský hrad miestom, kde sa uchovávali uhorské korunovačné klenoty. Súčasťou hradu je aj zrekonštruovaná baroková záhrada. Hrad je tiež každoročne miestom konania Letných shakespearovských slávností.

Čachtický hrad

Pri vyslovení mena tohto hradu si ho väčšina ľudí hneď spojí s „krvavou grófkou“ Alžbetou Báthoryovou, ktorá s vidinou zostať navždy mladá údajne vraždila mladé dievčatá a pripravovala si kúpeľ z ich krvi. Hrad v minulosti slúžil na zabezpečovanie západnej hranice Uhorska. Dnes už z hradu zostali len zrúcaniny, sú však zachovalé a stále dobre identifikovateľné. Na opevnení je možné vidieť zvyšky štítkových renesančných atík a na hornom hrade sú viditeľné časti pôvodných omietok s maľbami.

Krásna Hôrka

Ďalšia z národných kultúrnych pamiatok sa týči sa na kopci nad obcou Krásnohorské Podhradie. Pôvodne postavený ako gotický hrad, prestavaný na renesančnú pevnosť a neskôr na šľachtické sídlo. V obci Krásnohorské Podhradie sa nachádza mauzóleum, ktoré dal postaviť gróf Andrássy po smrti manželky Františky. Mauzóleum je ojedinelou slovenskou pamiatkou secesného staviteľstva. V roku 2012 hrad zasiahol veľký požiar, pri ktorom zhoreli všetky strechy a interiér gotického paláca. O rekonštrukciu hradu sa stará Slovenské národné múzeum.

Beckovský hrad

View this post on Instagram

#beckov

A post shared by #MyLife (@autokapital.sk) on

Aj keď v súčasnosti zostala z hradu len zrúcanina, stále sa teší veľkému obdivu turistov. Je postavený na 70 metrov vysokom brale nad obcou Beckov. Jedným z najznámejších majiteľov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho neskôr odpredal rodine Stiborovcov. V roku 1729 bohužiaľ vyhorel a ležal v ruinách, v minulých rokoch však prišlo k jeho čiastočnej rekonštrukcii.

Ak ste ešte všetky z nich nenavštívili, blížiace sa leto je nato skvelou príležitosťou.

Pozri aj: 10 mostov, ktoré máme na Slovensku a môžeme byť na ne patrične pyšní

interez.sk (Kristína Horniaková)

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články