Foto: Twitter/ NYRB Classics

Dejiny sú plné zvláštnych, viac či menej etických experimentov.

Medzi tie bizarné sa zaradil aj experiment Miltona Rokeacha. Prinútil troch mužov, aby spolu dva roky nažívali. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby každý z nich netrpel bludnou predstavou, že je Mesiáš. Ako experiment dopadol?

V roku 1959 sa Rokeach rozhodol, že prinúti k spolužitiu troch mužov, Leona Gabora, Josepha Cassela a Clydea Bensona. Každý z nich trpel schizofréniou, liečil sa v psychiatrickej nemocnici v michiganskom meste Ypsilanti a všetci si mysleli, že sú spasitelia. Psychológ Milton Rokeach si totiž myslel, že takýmto spôsobom si muži uvedomia, že nemôžu byť spasiteľmi všetci traja, teda ním nie je ani jeden z nich.

Psychológ Milton Rokeach, Foto: Wikimedia Commons

Takéto delúzie sa vyskytujú aj dnes a ničím výnimočným neboli medzi psychiatrickými pacientmi ani v minulosti. Napríklad, Rokeach si všimol, že v dvoch rôznych nemocniciach sa liečili ženy, ktoré o sebe verili, že sú Matky Božie. Keď sa jedna pacientka dozvedela o tej druhej, zistila, že predsa nemôžu byť dve Matky Božie, teda sa zrejme mýlila, pokiaľ išlo o jej identitu. Tak sa ju z delúzie podarilo dostať a práve to Rokeacha inšpirovalo k ďalším experimentom.

Odvolával sa na Bibliu, v ktorej sa píše, že Boh je len jeden. Myslel si, že ak v miestnosti bude viacero ľudí s rovnakou delúziou, zistia, že ich uvažovanie je iracionálne a pomôže im to vyliečiť sa, podobne ako v prípade spomínaných pacientiek. Leon, Joseph a Clyde trpeli rôzne závažnými delúziami a ich vek sa pohyboval od 38 do 70 rokov.

Joseph mal v tom čase 58 rokov a v nemocnici strávil už dvadsať rokov. Predtým sa živil ako spisovateľ a aj keď nikdy v Anglicku nebol, tvrdil, že je Angličan. 70-ročný Clyde trpel zároveň demenciou, mal však rád rybárčenie a rád spomínal na prácu na železniciach. 38-ročného Leona prijali po tom, čo nútil svoju matku, aby ho uznávala ako Boha. Nemocnice navštevoval už od detstva a ani jeho mama nebola mentálne zdravá.

Foto: Wikimedia commons

Keď sa muži prvýkrát stretli pod dohľadom Rokeacha, každý sa predstavil svojim vlastným menom, ani jeden z nich však nezabudol zdôrazniť, že je ten pravý spasiteľ. Leon pri predstavení tvrdil, že v jeho rodnom liste je jeho identita nasledovná: Dr. Domino Dominorum et Rex Rexarum Simplis Christianus Peuris Mentalis Doktor, čo v preklade znamená Pán Pánov, Kráľ Kráľov, Jednoduchý kresťanský chlapec a psychiater. Okrem toho, jeho rodný list údajne potvrdzuje, že je Ježiš Nazaretský.

To sa ďalším dvom pacientom samozrejme nepozdávalo a začali na seba navzájom pokrikovať a snažiť sa dokázať, kto je ten pravý Ježiš. Leon sa neskôr vyjadril, že toto sedenie bolo mučenie a Rokeach sa im snažil vymyť mozgy. Rokeach sa však s týmto neuspokojil a zariadil, aby mali pacienti izby vedľa seba, aby sedávali spolu na obedoch a aby boli spoločne zaradení aj pracovne.

Takto spolu strávili niekoľko týždňov, no neustále sa hádali a každým dňom boli muži zmätenejší a frustrovanejší. Rokeach sa však rozhodol, že sa s nimi pohrá a každému z nich poslal vymyslený list. Leon obdržal list od fiktívnej manželky Madame Yeti Woman a Joseph dostal list od vedenia nemocnice. Keď sa však Rokeach začal na listy vypytovať, pacienti prestali komunikovať.

Nič sa však nezmenilo. Každý z nich stále veril, že je spasiteľ a jeden druhého obviňovali zo šialenstva a z toho, že ním niekto manipuluje. Rokeach sa teda rozhodol pre ďalší krok a napísal o svojej štúdii troch Ježišov falošný článok a nahlas ho mužom prečítal. Josepha, Leona a Clydea list psychicky zložil, nezbavil ich však delúzií.

Jeden z Rokeachových študentov sa už napokon nemohol viac len nečinne prizerať a nahlásil psychológa za neprimeranú krutosť. Raz sa Leona pokúsil vyliečiť z delúzie tým, že najal krásnu mladú študentku, aby ho zvádzala. Myslel si, že túžba chorobu vylieči. Leon sa zamiloval, no delúziou trpel aj naďalej a keď prišiel na to, že išlo o podvod, utiahol sa.

S postupom času napokon muži začali o svojich delúziách vtipkovať. Stali sa z nich priatelia a jeden druhého chránili pred ostatnými. Leon sa dokonca vyjadril, že okrem nich nemá iných priateľov. Neskôr o svojich spasiteľských delúziách prestali hovoriť, tejto téme sa vyhýbali a rozprávali sa len o bežných, neškodných veciach.

Po dvoch rokoch Rokeach videl, že nedosiahol v podstate nič, okrem toho, že si Leon zmenil meno. O Rokeachovom experimente vyšiel v roku 2017 film, kde sa hlavných úloh chopili herci, ako Richard Gere či Peter Dinklage. Film má názov The Three Christs of Ypsilanti a Rokeach napísal aj rovnomennú knihu. V nej tvrdil, že trom spasiteľom pomohol a urobil významný objav.

To sa však nestalo, čo neskôr aj priznal. Vyjadril sa, že on síce mužov nevyliečil, zato oni pomohli jemu pochopiť, že nie je všemocný. Priznal, že experiment bol neetický a nemal právo hrať sa na Boha a kruto sa zahrávať so životmi iných.

allthatisinteresting
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy