Radi by ste si postavili dom, avšak nemáte na stavbu desaťtisíce eur? Existuje mnoho ekonomicky výhodných spôsobov stavania domov, ktoré vám ušetria peniaze nie...

Radi by ste si postavili dom, avšak nemáte na stavbu desaťtisíce eur? Existuje mnoho ekonomicky výhodných spôsobov stavania domov, ktoré vám ušetria peniaze nie len pri výstavbe, ale aj v dlhodobejšom horizonte a dnes si priblížime jeden z nich. Jedná sa o okrúhly dom, ktorý pre svoju stavbu nevyžaduje toľko materiálu, ako klasický dom a tento tvar zaručuje aj menšiu spotrebu energie. Pri stavbe boli použité recyklované materiály všade, kde sa to dalo. Na nasledujúcich fotkách môžete uvidieť každý krok pri výstavbe domu s rozlohou 41 metrov štvorcových, ktorého stavba vás vyjde na menej ako 4 500€.

Earthbag-House-2

Dom má jednoduché kruhové základy, ktoré sa po vykopaní zasypú štrkom.

Earthbag-House-3

Earthbag-House-4

Celý povrch sa pokryje zmesou hrubého a jemného štrku.

Earthbag-House-5

Dolná časť stien je zložená z dvoch poschodí vreciek betónu, medzi ktorými sa nachádzajú dva ostnaté drôty, ktoré ich držia pokope.
Earthbag-House-6

Drevo slúži len na pridržiavanie drôtov, aby držali pokope.

Earthbag-House-7

Ďalšou vrstvou sú vrecia naplnené štrkom. Tieto vrecia majú plniť funkciu odvádzania vody zo stien domu.

Earthbag-House-8

Zvyšok steny domu budú tvoriť vrecia naplnené zmesou ílovitej pôdy a štrku z lomu. Dosky slúžia na presné ukladanie vriec.

Earthbag-House-9