Foto: Unsplash

Nosorožce trpia, no slony prosperujú.

Tanzánia má problémy. Táto africká krajina aktuálne zažíva veľký rozmach pytliactva. Zločinci tu fungujú v koncepcii gangov a svojou aktivitou spôsobili, že počet ohrozených jedincov stúpol o 1000%. Túto tragickú správu prináša denník Independent, ktorý však zároveň avizuje, že populácii slonov sa v Tanzánii darí. To je spôsobené faktom, že krajina zakročila proti ilegálnemu obchodu so slonovinou razantnými krokmi.

Ešte pred štyrmi rokmi bola krajina označovaná za „ground zero“ pytliactva na nosorožcoch. V tomto čase mala krajina len 15 nosorožcov, zatiaľ čo v súčasnosti tu žije 167 jedincov. Toto však nie je dôvod na radosť. Ako píše Independent, toto číslo narástlo podľa britských odborníkov vďaka importu zvierat a nie vďaka ich aktívnemu množeniu.

Prezident, ktorý sa stará

Keď v roku usadol na post prezident aktuálny líder Tanzánie, John Magufuli, prisľúbil, že bude bojovať proti pytliactvu. Tento sľub aj dodržal, keď nakázal bezpečnostným zložkám, aby zatkli každého, kto je zapletený do pašovania produktov pytliactva. Vďaka tomu neprešli ani dva mesiace a na hraniciach krajiny boli zatknutí štyria čínski muži, ktorí boli za svoje činy odsúdení na 20 rokov väzenia.

Unsplash

Vo februári tohto roku bola na hraniciach Tanzánie zatknutá čínska žena, ktorá dostala prezývku Kráľovná slonoviny. Cez hranice sa totiž pokúšala previezť kly pochádzajúce od viac ako 350 slonov. Za tento pokus dostala 15 rokov väzenia. Výsledkom tanzánskej iniciatívy v boji proti pytliakom je fakt, že v roku 2014 presahovala miestna populácia slonov niečo vyše 43-tisíc jedincov. V roku 2016 to však už bolo 60-tisíc jedincov.

Unsplash

To, že sa však slonom v Tanzánii darí viac ako v minulosti neznamená, že problém sa podarilo definitívne vyriešiť. Iba v národnom parku Ruaha bolo v priebehu roka 2015 zabitých viac ako 4 000 slonov. Ak však tento údaj budí dojem, že stále ide o dobrú bilanciu, rozhodne to tak nie je. Odhady hovoria, že naprieč celou Afrikou sa nachádza okolo 415-tisíc slonov. Ešte pred 90 rokmi to bolo 10 miliónov.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články