Ilustračná foto: Unsplash

Článok nemal byť nikdy publikovaný.

Denník The New York Times patrí medzi najznámejšie médiá na svete. Založený bol v roku 1851 a momentálne pod spoločnosť The New York Times Company spadá ďalších 15 novín. Hlavný denník spoločnosti však pred niekoľkými dňami spôsobil pomerne bizarný omyl.

Melóny na Marse

Ak ste mali šťastie a 8. júna ste prišli na web The New York Times, mohli ste tam vidieť článok, ktorý sa vymykal normálu, uvádza portál IFL Science. Ten hlásal správu o tom, že na Marse objavili “Polia vodných melónov”. Článok bol na webe iba pár minút a potom bol rýchlo stiahnutý. Našťastie, niekoľko ľudí dokázalo článok archivovať, takže každý si môže pozrieť túto správu.

Ilustračná foto: Unsplash

Chyba pri testovaní

Článok nemal za cieľ šíriť hoaxy, ani to nebol prvoaprílový žart publikovaný o niekoľko mesiacov neskôr. The New York Times neskôr uverejnil ospravedlnenie, kde situáciu objasnil. Článok o marťanských melónoch nemal byť nikdy publikovaný a bol určený na testovanie. Malá aktualizácia na webe však spôsobila, že článok bol publikovaný.

Správa bola teda falošná a absurdná, keďže však nemala byť nikdy publikovaná, je to v podstate jedno. Mnohé weby (Interez nevynímajúc) majú rôzne testovacie články, ktoré využívajú programátori stránky na testovanie a zobrazovanie. Ich text je často nezmyselný a vymyslený, no má pôsobiť ako bežný článok, aby mohla byť stránka pred uvedením aktualizácie riadne otestovaná.

Ilustračná foto: Unsplash

Majú takmer 2 000 článkov

Prečo sú často práve testovacie články s nezmyselným textom? Je to aj preto, aby sa náhodou nestalo, že editor si ho pomýli so skutočnou správou.

Samotný The New York Times má údajne až 1 800 článkov, ktoré sú predpripravané. V takomto množstve môže byť niekedy problém sa zorientovať. Mnohé z nich sú takzvané nekrológy, teda pripravené texty oznamujúce úmrtia známych ľudí, o ktorých sa predpokladá, že môžu v priebehu niekoľkých rokov zomrieť.

Ilustračná foto: Unsplash

Je dosť pravdepodobné, že The New York Times si nabudúce bude dávať väčší pozor. Ak ale náhodou v budúcnosti uvidíte na ich webe informáciu o vodných melónoch na niektorej z planét slnečnej sústavy, skôr ako to, že by mimozemšťania začali pestovať túto sladkú pochúťku, bude pravda niekde úplne inde.

0
Uložiť článok
Komentovať