Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Už v týchto dňoch je citeľný vplyv geomagnetickej búrky, ktorá zapríčiní zaujímavý fenomén.

Národný úrad pre oceán a atmosféru vydal varovanie, že 27. až 28. septembra zasiahne Zem geomagnetická búrka. Výnimočná je najmä tým, že vo vysokých zemepisných šírkach zapríčiní zvláštny jav, ľudia v týchto oblastiach môžu pozorovať krásnu polárnu žiaru.

Geomagnetická búrka je sprevádzaná zaujímavým javom

Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) a Britský meteorologický úrad vydali varovanie, ktoré upozorňuje na geomagnetickú búrku. Zapríčinilo ju niekoľko výronov solárnej koronárnej hmoty (CME) a solárny vietor, ktorý sa uvoľnil z „jamy“ ktorá sa vytvorila v tzv. slnečnej koróne. Jamy sú chladnejšie miesta v plazme s nižšou hustotou. Vďaka tomu z nich solárny vietor uniká ľahšie ako z iných oblastí a vysokou rýchlosťou ženie elektromagnetické žiarenie smerom do vesmíru.

Ako píše portál Science Alert, niet sa čoho obávať. Na päťstupňovej škále dosahuje táto solárna búrka len druhý stupeň (G2), je teda len mierna. Vo vysokých zemepisných šírkach môže geomagnetická búrka zapríčiniť kolísanie elektrickej siete a ovplyvniť fungovanie satelitných zariadení. Na život na Zemi však zásadnejší vplyv mať nebude. Ako ale na svojej stránke informuje NOAA, búrka so sebou prináša aj prekvapenie vo forme polárnej žiary, ktorá bude viditeľná od New Yorku až po Washington. Pozrieť si ju môžu aj obyvatelia severných častí Škótska.

Môžeme očakávať intenzívnu solárnu aktivitu

Solárne búrky sú bežnou súčasťou vesmírneho počasia a v nasledujúcich mesiacoch, ale aj rokoch bude ich výskyt pravdepodobne intenzívnejší ako doteraz. Môžu narušiť geomagnetické pole Zeme a ovplyvňujú aj atmosféru, a to najmä v prípade, ak sú orientované smerom k našej planéte. V súčasnosti sú našim smerom obrátené štyri výrony, pričom vplyv troch z nich môžeme pociťovať súčasne. V dňoch 28. až 29. septembra ich vplyv postupne zoslabne.

Nabité častice, ktoré narazia na magnetické pole Zeme, putujú pozdĺž magnetických siločiar smerom k pólom, kde dopadajú na vrchné vrstvy zemskej atmosféry a zrážajú sa so zemskými molekulami. Práve preto je jav známy ako aurora borealis, teda polárna žiara, najčastejšie viditeľný práve v týchto oblastiach. Táto geomagnetická búrka so sebou prináša vysokú pravdepodobnosť, že polárna žiara bude jasná a dynamická.

V súčasnosti sa Slnko blíži k fáze, kedy je v rámci 11-ročného cyklu najaktívnejšie, dosahuje teda svoje solárne maximum. Solárne magnetické pole je počas tohto obdobia najsilnejšie a aktivita je najvýraznejšia. Odhaduje sa, že solárna aktivita bude najintenzívnejšia v roku 2025. Následne sa pomaly budeme blížiť k fáze solárneho minima.

Uložiť článok

Najnovšie články