Foto: pixabay

Kto nežil bez strechy nad hlavou, len ťažko si dokáže predstaviť, čím všetkým si bezdomovci musia prejsť každý deň.

Nemajú teplú posteľ, kam by sa večer uložili, nemajú sprchu, kde by sa umyli, šatník plný oblečenia či desať párov topánok, na každú príležitosť iné. Niekedy nemajú ani čo do úst a neostáva im nič iné, ako sa spoliehať na dobrosrdečnosť okoloidúcich alebo na charity. Ako však píše The Guardian, Švédsko zavádza zmeny, vďaka ktorým to budú mať bezdomovci ešte ťažšie.

Zaujímavosti o Švédsku

Povolenie žobrať

Švédske mesto Eskilstuna sa stane prvým v krajine, ktoré zavedie skutočne kontroverznú zmenu týkajúcu sa najmä bezdomovcov. Každý, kto bude na ulici žobrať, bude potrebovať špeciálne povolenie. To však nebude len tak zadarmo – každý zaň bude musieť zaplatiť zhruba 23 eur. K tomu, aby bolo možné povolenie vybaviť, bude dotyčná osoba potrebovať aj platný občiansky preukaz. Povolenie bude platiť navyše len tri mesiace, potom ho bude potrebné obnoviť a to buď vyplnením online formulára alebo na polícii. Každý, kto bude na uliciach žobrať bez povolenia, môže dostať pokute až do výšky 372 eur.

Foto: unsplash

Zbytočná byrokracia a komplikácie

Takéto povolenia plánovalo mesto zaviesť už skôr, kvôli rôznym prieťahom sa však napokon začali vydávať až 1. augusta tohto roka. The Guardian uvádza, že cieľom tejto zmeny je žobranie regulovať a prinútiť bezdomovcov a iné ohrozené skupiny k tomu, aby sa kontaktovali s potrebnými úradmi a dali o sebe vedieť. Zmena však vyvolala aj mnoho negatívnych ohlasov. Ide totiž o zbytočnú byrokraciu, pričom povolenie si nie všetci môžu dovoliť platiť každé tri mesiace. Neraz je pritom žobranie jediným príjmom bezdomovcov.

Príležitosť pre kriminálne živly

Okrem toho, nejeden bezdomovec nie je občanom mesta, nehovoriac o tom, koľko žobrákov prichádza z iných krajín, napríklad z Rumunska alebo Bulharska. Otázne je aj to, koľko bezdomovcov vlastní platný občiansky preukaz. Povolenia na žobranie navyše otvára brány novým kriminálnym živlom. Ak si niekto nebude môcť dovoliť povolenia zaplatiť, môže zaň zaplatiť niekto iný a následne požadovať z vyžobraných peňazí podiel, čo urobí z už aj tak zraniteľných ľudí ešte jasnejší terč.

Foto: unsplash

Niektoré mestá zakázali žobranie celkom

Eskilstuna nie je jediné švédske mesto, ktoré sa zaoberá otázkou žobrania. Aj keď sa Eskilstuna snaží žobranie v uliciach regulovať, niektoré mestá ho celkom zakázali. Napríklad v meste Vellinge a Skåne ľudia nesmú žobrať už niekoľko mesiacov. Denník Aftonbladet píše, že aj v tomto prípade si však niektorí našli spôsob, ako zmeny obísť a žobranie maskujú za predaj čučoriedok.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články