Foto: Public Domain/Armada de Colombia

Potopený vrak španielskej galeóny San José ukrýva nevídané bohatstvo.

V roku 1708 bola španielska galeóna San José naložená obrovským nákladom zlatých mincí a drahokamov. Plavila sa z americkej kolónie do Európy s množstvom cenností, ktoré mali pomôcť financovať konflikt s názvom „Vojna o španielske dedičstvo“ prebiehajúci medzi Habsburgovcami a ich spojencami a francúzsko-španielskou koalíciou o mocenské postavenie na Pyrenejskom polostrove. Loď však nikdy do Európy nedorazila a bola potopená Angličanmi pri kolumbijskom pobreží. 

Predpokladá sa, že loď bola vyzbrojená 64 delami a na palube bolo až 600 námorníkov. Hlavne však ukrývala najmenej 200 ton pokladov vrátane zlatých a strieborných mincí a smaragdy. Ako uvádza portál Business Insider, hodnota nákladu by mala byť dnes na úrovni 16 miliárd eur.

Svätý grál vrakov

Vrak, ktorý sa často nazýva „svätý grál stroskotaných lodí“ našlo kolumbijské námorníctvo pri pobreží Cartageny v roku 2015. Jeho presná poloha je však, z pochopiteľných dôvodov, utajená.

Najnovšie námorníctvo odhalilo viacero novoobjavených pokladov z lode vrátane čínskej keramiky, mincí, mečov alebo kanónov. Úrady uviedli, že zábery z vraku boli vyhotovené pomocou diaľkovo ovládaných moderných zariadení, ktoré sa ponorili do hĺbky asi 1 kilometer, aby potopenú galeónu preskúmali.

Nápisy na kanónoch odhalili, že boli vyrobené v roku 1655 v Seville a Cádize, informoval generálny riaditeľ námorných síl kolumbijského námorníctva, admirál José Joaquín Amézquita.

Mapovanie vraku viedlo tiež k objaveniu ďalších dvoch vrakov v okolí, o ktorých sa ale predpokladá, že sú mladšie a pochádzajú z roku 1800.

Foto: Armada de Colombia

O vrak majú záujem aj iní

Vrak galeóny San José je, pochopiteľne, predmetom aj viacerých sporov, informuje Economist. Kolumbia vyhlasuje vrak a jeho obsah za svoj a odvoláva sa na zákon, ktorý bol podpísaný v roku 2013 vtedajším prezidentom krajiny. Zákon hovorí o tom, že artefakty nájdené v kolumbijských vodách patria Kolumbii.

Foto: Armada de Colombia

Aj Španielsko javí o vrak záujem, pričom poznamenalo, že loď bola ich a odvoláva sa na dohovor UNESCO o potopenom kultúrnom dedičstve. Aby toho nebolo málo, tak mnohé z cenností nachádzajúcich sa na galeóne boli vydrancované z juhoamerických krajín a aj tie by si mohli tak nárokovať na časť pokladu.

Uložiť článok

Najnovšie články