Foto: TASR/AP

Dôvodom je riziko vyhynutia týchto zvierat.

V Číne už nemôžu využívať šupinavce v tradičnej medicíne. Zo zoznamu ich vyradili týždeň po tom, ako vláda zvýšila ochranu týchto živočíchov na najvyšší stupeň v súvislosti s rizikom ich vyhynutia pre pytliactvo. Vyhynutie pritom hrozí všetkým ôsmim druhom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ochranári privítali rozhodnutie s nadšením. Paul Thomson z organizácie Save Pangolins ho označil za „zlomový moment“. „Odstránenie šupín zo zoznamu tradičnej čínskej medicíny je zlom, na ktorý sme čakali,“ vyjadril sa. „Dúfame, že ďalším krokom Číny bude presadzovanie predpisov a snaha o zmenu správania konzumentov,“ dodal.

Katheryn Wise z World Animal Protection sa takisto potešila novinke a vyhlásila, že najvyšší stupeň ochrany a odstránenie zo zoznamu tradičnej medicíny si zaslúžia všetky voľne žijúce zvieratá, „ktoré, rovnako ako šupinavce, lovia a zatvárajú do stiesnených, preplnených klietok, kde sa tvorí smrtiace ohnisko choroby“.

Šupiny chránia zvieratá pred predátormi, no vyhľadávajú ich experti v tradičnej čínskej medicíne.

Mäso šupinavcov  považujú za delikatesu

Čína po vypuknutí pandémie koronavírusu zakázala konzumovať voľne žijúce zvieratá, no výnimky lovu sa týkajú kožušiny alebo medicíny. U šupinavcov našli kmene koronavírusov podobné typu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Vedci skúmajú, či pašované šupinavce zohrali úlohu pri prenose vírusu zo zvierat na človeka. Zatiaľ však nemajú jasné dôkazy.

Uložiť článok

Najnovšie články