Foto: Profimedia / TASR - Dano Veselský

Pozrite si ukážky z vystúpení Milana Lasicu, ktoré nám ho budú navždy pripomínať.

Vo večerných hodinách Slovensko zasiahla smutná správa, ktorá v mnohých vyvolala úprimné emócie. Vo svojich 81 rokoch nás opustil Milan Lasica priamo z miesta, kde si ho pamätáme najlepšie, z javiska počas standing ovation. Zaspomínajme si na túto legendu pomocou ukážok z vystúpení, ktoré formovali celé generácie. 

Na zosnulého Milana Lasicu si zaspomínalo množstvo osobností, medzi ktorými nechýbala prezidentka Zuzana Čaputová alebo premiér Eduard Heger. Pripomeňme si ho aj my prostredníctvom ukážok z vystúpení na divadelných doskách alebo pódiách, z ktorých v tieto smútočné chvíle naskakujú zimomriavky.

Stali sa nezabudnuteľnými

Milan Lasica a Július Satinský vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu, ktorú aj dnes poznajú ľudia všetkých vekových kategórií. Dali sa dokopy už počas štúdia na Vysokej škole múzických umení a v rokoch 1959-1960 ako vysokoškolskí poslucháči predvádzali svoje komické autorské dialógy počas takzvaných Mládežníckych predpoludní v kabarete Tatra revue.

Humor a umenie, ktoré u nás nemá obdoby

V rokoch 1964-1967 pracoval Milan Lasica ako dramaturg Československej televízie v Bratislave, potom nasledovalo pôsobenie v bratislavskom Divadle na Korze, kde sa profiloval v komediálno-kabaretnej dvojici s Júliusom Satinským. K ich najvýraznejším predstaveniam patrila hra Nečakanie na Godota, v ktorej reagovali aj na sovietsku inváziu do Československa v roku v auguste 1968.

Oživili aj televízne obrazovky

Dvojica L+S sa okrem divadla objavovala aj na televíznych obrazovkách, kam priniesli svoj nezabudnuteľný humor. Spomeňme si ich programy ako Večery pre dvoch, Silvester na Dunaji alebo Bumerang.

Nezastavili ich ani ťažké časy cenzúry

Nemali to však stále jednoduché. Nástup normalizácie v roku 1970 zasiahol aj Divadlo na Korze, kde v tom období pôsobili a rovnako nebola milosrdná ani ku samotnému Lasicovi a Satinskému. Na Slovensku im bola zakázaná umelecká činnosť, kvôli čomu odišli do Čiech, kde bolo ich pôsobenie naďalej slobodnejšie. V rokoch 1970 a 1971 vystupovali v divadle Večerní Brno, keď sa vrátili domov, diváci si ich mohli užívať na bratislavskej Novej scéne.

Z dvojice traja

Štúdio S vzniklo v roku 1982 a stalo sa počiatočným pôsobiskom dvojice L+S. Pri predstaveniach im úspešne asistoval aj hudobník a herec Jaroslav Filip. Ten s nimi koncom 70. a začiatkom 80. rokov spolupracoval aj na úspešnom kabaretnom televíznom projekte Ktosi je za dverami.

Lasica & Satinský & Filip

Vystúpenia Milana Lasicu, Júliusa Satinského a Jara Filipa sú aj po rokoch ikonické a v tento moment snáď ešte viac než inokedy. Milan Lasica nás opustil ako posledný z tejto trojice, na ktorú budeme ešte dlho spomínať.

Vznik Štúdia L+S

Štúdio S sa v apríli 1999 zmenilo na Štúdio L+S a jeho majiteľom sa stal Milan Lasica. Obrovský úspech mala hra Slawomira Mrožka Emigranti a spolu so Satinským exceloval aj v hre Milana Kunderu Jakub a jeho pán.

Výnimočné texty

Milan Lasica stvárnil viacero filmových úloh, ktorým dal dušu a rovnako sa mu podarilo ukázať aj svoj talent textára. Spolu s Jarom Filipom sa podpísal pod legendárne albumy Bolo nás jedenásť, S vetrom o preteky, My. Textársky spolupracoval aj s Mirom Žbirkom, Richardom Müllerom a Petrom Lipom.

Bolo nás jedenásť aj na najväčšom slovenskom hudobnom festivale

Milan Lasica priniesol album Bolo nás jedenásť v roku 2017 aj na festival Pohoda, kde zaznel naživo. Vystúpenie v sebe nieslo množstvo emócií a pre divákov bolo neuveriteľným zážitkom. Podobná hudobná udalosť sa na Pohode objavila aj o dva roky neskôr a na divákoch zanechala rovnako silné dojmy.

Ja som optimista

Milana Lasicu sme mali možnosť počuť aj s hudobným zoskupením Bratislava Hot Serenaders. Oživili množstvo slovenských evergreenov, ktorými stále dokázali roztancovať alebo rozospievať svoje bohaté publikum. Tieto vystúpenia boli vždy unikátne. Ich posledné však bolo pre Milana Lasicu, žiaľ, aj úplne posledným. Podľa informácií denníka SME Lasica odpadol na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders a oživiť sa ho už nepodarilo. Ide o veľkú stratu, avšak na legendu Milana Lasicu, podobne ako aj jeho kolegov Júliusa Satinského a Jara Filipa, nezabudneme a aj vďaka týmto vystúpeniam tu budú stále.

Uložiť článok

Najnovšie články