Ilustračná fotografia, Pixabay

Jedna z planét je podobná Zemi, ďalšia patrí medzi najmenšie, aké boli kedy družicou Kepler objavené.

Nekonečný vesmír pred ľudstvom ukrýva obrovské množstvo tajomstiev, nemožno sa preto čudovať, že sa nám pravidelne darí nejaké odhaľovať. Najnovšie k vesmírnemu výskumu prispela študentka astronómie, ktorej sa podarilo objaviť 17 nových planét vrátane jednej, ktorá veľkosťou a možno aj podmienkami pripomína našu Zem.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mimoriadny objav sa podaril študentke astronómie Michelle Kunimoto z Univerzity v Britskej Kolumbii. Kunimoto totiž objavila až 17 nových planét, medzi nimi aj jednu, ktorú možno označiť za potenciálne obývateľnú. Doktorandka svoj výskum zverejnila v časopise The Astronomical Journal, o veľkom objave informuje na svojom webe aj samotná univerzita.

Kunimoto planéty objavila na základe dát družice Kepler, ktorá je súčasťou rovnomennej misie amerického úradu NASA. Úlohou družice Kepler je už niekoľko rokov pátrať po extrasolárnych planétach s veľkosťou porovnateľnou so Zemou, ktoré svoje hviezdy obiehajú v tzv. obývateľných zónach.

Rok tu trvá 142 dní

Najzaujímavejšia planéta objavená študentkou z Univerzity v Britskej Kolumbii dostala názov KIC-7340288b. Je 1,5-násobne väčšia ako naša Zem, čo naznačuje, že skôr ako plynným obrom bude zložením podobná našej planéte. Navyše sa nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy, oficiálne ju tak možno považovať za potenciálne obývateľnú. Jeden rok na nej trvá 142,5 dňa.

„Táto planéta je vzdialená tisícky svetelných rokov, takže sa k nej v dohľadnej dobe bližšie určite nedostaneme,“ komentuje svoj objav na webe univerzity Michelle Kunimoto. „Je to však skutočne vzrušujúci objav, keďže v obývateľných oblastiach družica Kepler doposiaľ objavila len 15 malých planét,“ vysvetľuje študentka astronómie.

Momenty, keď planéta zatieni hviezdu

Kunimoto sa podarilo objaviť celkom 17 nových planét, okrem jednej však nepredstavujú až taký veľký vedecký záujem. Jedna z nich je o tretinu menšia ako Zem, čo z nej robí jednu z vôbec najmenších planét aké družica Kepler kedy zachytila. Ostatné sú podstatne väčšie, niektoré až 8-násobne viac ako Zem. Kunimoto sa pritom už počas predchádzajúceho štúdia podarilo objaviť štyri vzdialené planéty.

Ilustračná fotografia, Foto: ESA/Hubble / CC BY

„Vždy, keď planéta prechádza popred svoju hviezdu, blokuje časť svetla, čím spôsobuje krátkodobý pokles v žiarivosti hviezdy. Hľadaním týchto poklesov, nazývaných tranzity, môžete spájať informácie o planéte ako sú jej veľkosť či čas obehu okolo hviezdy,“ vysvetľuje proces výskumu Kunimoto.

Okrem objavu nových sa Kunimoto podarilo pozorovať aj tisíce už známych exoplanét. Univerzita v Britskej Kolumbii sa aktuálne zaoberá otázkou, koľko exoplanét v priemere obieha hviezdy rôznych veľkostí a teplôt, čím chcú astronómovia poskytnúť odhad, koľko planét podobných tej našej by mohlo vo vesmíre existovať.

Uložiť článok

Najnovšie články