Foto: Scientific Reports

Pred miliónmi rokov jazero Paratethys zapĺňalo väčšinu Európy.

Asi pred 10 miliónmi rokov sa obrovské jazero Paratethys rozprestieralo na ploche väčšej, ako je dnešné Stredozemné more. Najväčšie jazero v histórii Zeme by sa na modernej mape tiahlo od Álp nad Talianskom až po územie Kazachstanu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľryby aj delfíny

Až doposiaľ sa o tomto jazere veľa nevedelo. Nová štúdia publikovaná v časopise Scientific reports však identifikovala štyri kataklizmy súvisiace s klimatickou zmenou, ktoré stáli za zánikom jazera.

Jazero vzniklo odčlenením z pravekého oceánu Tethys pri formovaní pohorí Európy. Vodný život v jazere bol jedinečný a zahŕňal všetko od mäkkýšov a kôrovcov až po malé veľryby a delfíny, uvádza portál Science Alert. S poklesom hladiny a zvýšenou slanosťou v jazere však došlo k masívnemu vymieraniu druhov, z ktorých prežila iba hŕstka.

Musel to byť postapokalyptický prehistorický svet, vodná verzia filmu Mad Max,“ hovorí Wout Krijgsman z holandskej Utrechtskej univerzity.

Časti z jazera sa dochovali dodnes

Krijgsman spolu s tímom študovali skameneliny či sedimenty rôznych oblastí v okolí Čierneho mora, čo bol bývalý stred Paratethysu, aby identifikovali hlavné poklesy vodnej hladiny v priebehu miliónov rokov. Z Paratethysu sa zachovalo iba spomínané Čierne more, potom Kaspické more či Aralské jazero.

Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Najvýraznejší pokles nastal pred 7,65 miliónmi až 7,9 miliónmi rokmi. Počas tohto obdobia hladina poklesla o 250 metrov a jazero v podstate zaniklo. Rozdelilo sa na menšie jazerá, so zvýšenou slanosťou, čo na väčšinu vodných živočíchov pôsobilo toxicky.

Ovplyvňovalo aj súš

Podľa výpočtov vtedy stratilo megajazero až 70 % svojej povrchovej plochy a až tretinu objemu. Keď však malo svoj maximálny objem, pokrývalo plochu 2,8 milióna kilometrov a zadržiavalo až 10-násobok vody, aká je momentálne po celej Zemi v jazerách.

Vysychanie jazera malo veľký význam nielen na to, čo sa dialo pod hladinou, no ovplyvňovalo aj pevninu. Druhá štúdia publikovaná pred necelým mesiacom v časopise Communications Earth & Rnvironment ukázala, že pokles hladiny Paratethysu zmenil pobrežné oblasti na trávnaté plochy, ktoré zase poskytli obživu suchozemským živočíchom. Podľa vedcov rozmanitosť africkej savany je dôsledkom práve vysychania Paratethysu.

Uložiť článok

Najnovšie články