Foto (ilustračné): pixabay.com

Budeme čoskoro cestovať teleportom?

Teleportácia, teda premiestňovanie predmetov na veľké vzdialenosti za zlomok sekundy, sa zdá ako science-fiction. Moderná veda nás však včera presvedčila o opaku. Vedcom z Číny sa podarilo teleportovať prvý objekt zo Zeme až na 500 kilometrov vzdialenú obežnú dráhu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kvantová teleportácia je obor, ktorý fyzici skúmajú od 90. rokov 20. storočia. Po prvý raz ju v roku 1993 popísala skupina vedcov pod vedením Charlesa Henry Bennetta. Od tohto roku začal súboj o to, kto prevedie prvý skutočný pokus s kvantovou teleportáciou. Ten prišiel o 4 roky neskôr, keď na univerzite v Insbrucku dokázali v laboratórnych podmienkach teleportovať fotóny ultrafialového žiarenia.

Laboratórne testy kvantovej teleportácie sa v 21. storočí stali samozrejmosťou. Vedci dokázali teleportovať atómy, laserové lúče či atómy rubídia. Mimo laboratórií sa kvantová teleportácia podarila až minulý rok, a to nezávisle na sebe hneď dvom vedeckým tímom. Najnovšia správa z Číny však šokuje celú vedeckú komunitu. V kvantovej teleportácii pokorili vzdialenostný rekord. Fotón teleportovali zo Zeme až na jej obežnú dráhu.

Foto (ilustračné): pixabay.com

Zo Zeme na obežnú dráhu

Viac ako 500 kilometrov dlhú vzdialenosť pokorili čínski vedci teleportovaním fotónu zo Zeme na obežnú dráhu. Zo Zeme dokázali kvantovou teleportáciou „poslať“ fotón až na satelit Micius. Micius je vysoko citlivý satelit, ktorý Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme minulý rok. Dokáže rozpoznať a identifikovať kvantové stavy fotónov a je kľúčovým objektom v čínskom skúmaní kvantovej teleportácie, ktorá má viesť k vytvoreniu tzv. kvantového internetu (obrovský nárast posielaných informácií a prenosovej rýchlosti).

Foto (ilustračné): pixabay.com

Čo je kvantová teleportácia?

Kvantová teleportácia spočíva v posielaní informácie o danom objekte na veľkú vzdialenosť. Sú pri nej potrebné dva rovnaké objekty, pričom jeden je teleportovaný na určité miesto, kým druhý ostáva na mieste pôvodnom. Teleportovaný objekt pritom nesie rovnakú informáciu ako objekt pôvodný, ktorý je pri teleportovaní zničený. Po premiestnení teda je teda teleportovaná častica akousi „kópiou“ tej pôvodnej.

Foto (ilustračné): pixabay.com

Kvantová teleportácia je podľa vedcov kľúčom k vytvoreniu tzv. kvantového internetu. Doposiaľ však nepoznajú mnohé tajomstvá tohto procesu, ako napr. koľko hmoty je možné kvantovou teleportáciou preniesť či aká je maximálna vzdialenosť prenosu. Jedno je však isté. K teleportovaniu, ako ho poznáte zo sci-fi filmov, sme znovu o malý krôčik bližšie, no čaká nás ešte veľmi veľmi dlhá cesta.

Pozri aj: Doteraz existovala len teoreticky, dnes môže vyriešiť záhadu našej existencie. Vedci v CERNE objavili novú subatómovú časticu Xicc++

futurism.comtechnologyreview.com
Uložiť článok

Najnovšie články